Wszystko o tkaninie velvet. Jak ją czyścić i z czym komponować velvetowe meble?

2020-06-16
Wszystko o tkaninie velvet. Jak ją czyścić i z czym komponować velvetowe meble?
Velvet to niezwykle piękny i efektowny materiał, który z wzajemnością pokochał nowoczesny design. Meble z tkaniną obiciową velvet zachwycają miękkością oraz głębią koloru, a dodatki z elementami tego szlachetnego materiału są niezawodnym sposobem na przemycenie do wnętrza subtelnej elegancji. Chociaż od „odkrycia” tej tkaniny przez świat designu minęło ładnych parę lat, velvet wciąż jest na topie i mimo specyficznej faktury doskonale odnajduje się w różnorodnych aranżacjach, od szykownych salonów w stylu glamour, po spokojny wystrój sypialni skandynawskich. Często towarzyszą mu także inne odmiany pluszu, które różnią się grubością i charakterystycznym połyskiem, jednak nie tylko one pasują do tej szlachetnej tkaniny. Jeśli zastanawiasz się, z czym komponować velvetowe meble, a także, na czym polega czyszczenie welurowej tapicerki — dziś pomożemy Ci znaleźć odpowiedź.

Tkanina tapicerska velvet – jak powstaje i jakich ma krewnych?

Velvet to jedna z odmian pluszu — niezwykle elastyczna i przyjemnie miękka w dotyku. Jest to tkanina dwuwarstwowa z okrywą włókienną. Oznacza to, że w procesie produkcji, przeploty dodatkowego wątku runowego zostają przecięte, co pozwala na uzyskanie charakterystycznego, delikatnego meszku. W wyniku tego powstaje miękka w dotyku tkanina, która dzielnie służy w przemyśle tekstylnym, przede wszystkim jako obicie mebli.
Chociaż nazwy velvet używa się często jako synonim weluru oraz aksamitu, różni się od nich długością okrywy runowej. Welur z łatwością można odróżnić, wiedząc, że jest bardziej matowy niż velvet (tkanina matt). Posiada krótsze włosie i jest bardziej elastyczny od aksamitu, jednak wygląda równie szlachetnie co jego krewni. Velvet to wielowymiarowa faktura, która sprawia, że materiał delikatnie się mieni i w zależności od kąta padania światła przybiera ciemniejszą lub jaśniejszą barwę. Velvet to nie tylko szlachetne piękno, ale również wyjątkowo trwały materiał obiciowy. Materiał ma wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także ścieranie co sprawia, że chętnie wybierany jest do wykończenia mebli wypoczynkowych. Możliwości nowoczesnej produkcji sprawiają, że w porównaniu do innych tkanina ma piękny kolor dostępny w szerokiej gamie nasyconych i pastelowych tonów.

Jak należy czyścić tkaninę velvet? Co jest potrzebne do czyszczenia welurowych mebli? Tajniki pielęgnacji pluszowych materiałów obiciowych

Kolekcja tkanin velvet nie jest trudna w pielęgnacji, a przy jej czyszczeniu doskonale sprawdza się zasada „im mniej, tym lepiej”. Powierzchnia mebli tapicerowanych obitych materiałem z rodziny pluszu narażona jest na zabrudzenia w postaci plam po wylanych napojach, jedzeniu czy użytkowaniu zwierząt domowych. Jak więc czyścić tkaniny obiciowe o pluszowej nawierzchni? Delikatne welurowe tkaniny, a także velvet i aksamit najlepiej przecierać za pomocą miękkiej szmatki, dodając ewentualnie niedużą ilość delikatnego detergentu (na przykład mydła). Czyszczenie tapicerki powinno odbywać się przy użyciu środków czyszczących dedykowanych do delikatnych tkanin. Użycie silnych detergentów podczas czyszczenia welurowych mebli pozbawi materiału przyjemnej miękkości. Delikatne velvetowe i welurowe tkaniny zniosą o wiele lepiej stosowanie naturalnych i mało chemicznych płynów. Tkaniny pluszowe w większości przypadków można także prać w pralce, jednak, aby nie zniszczyć ich subtelnej faktury, należy pamiętać, by temperatura prania nie przekroczyła 30 st. C.
Należy wziąć pod uwagę, że tkanina meblowa velvet, tak samo, jak aksamitne czy welurowe materiały wymaga indywidualnego traktowania. Zanim podejmiemy się czyszczenia mebli tapicerowanych i velvetowych, czy welurowych tkanin warto skonsultować się z producentem i dowiedzieć się, czy dany materiał tapicerski posiada dokładne wytyczne dotyczące pielęgnacji. Sposoby nie będą się zbytnio od siebie różnić dla odmian pluszu. W czyszczeniu welurowych tkanin stosuje się te same zasady, co podczas dbania o velvet czy aksamit. Dzięki temu nie musisz martwić się, że nie znasz dokładnego składu tkaniny obiciowej swoich mebli tapicerowanych. Możesz tak samo czyścić welurowy materiał czy aksamit, który zachowa się podobnie, jak velvet tkanina tapicerska. Jeśli masz w mieszkaniu meble wykończone różnymi rodzajami pluszowych tkanin, możesz czyścić zarówno velvetowe, jak i welurowe meble domowymi sposobami podanymi powyżej.

Jak czyścić tkaniny obiciowe velvet, gdy użytkownikami są także zwierzęta domowe?

Posiadacze zwierząt domowych nie muszą się bać pielęgnacji tapicerki velvetowych mebli, ponieważ sierść i kurz pozostawione na tapicerce łatwo poddaje się sile odkurzacza. Dzięki temu czyszczenie tkaniny welurowej, aksamitnej czy velvetowej jest niezwykle proste. Do odkurzania tkaniny obiciowej najlepiej użyć końcówki z delikatnym włosiem, jeśli jednak takiej nie posiadamy, po czyszczeniu warto tapicerkę wyszczotkować (na przykład czystą szczotką do butów), aby zachować jej miękką i jednolitą fakturę. Zgodnie z powyższymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji mebla to samo możesz zastosować, gdy welur uległ zabrudzeniu. Podczas wyboru wykończenia swoich mebli tapicerowanych warto sprawdzić w opisie producenta, czy tkanina przystosowana jest do użytkowania przez zwierzęta. Najczęściej takie rodzaje materiałów odporne są jednocześnie na wilgoć i łatwo czyszczące. Tak zwane tkaniny hydrofobowe dzięki specjalnej powłoce nie wchłaniają płynów i pozwalają na szybkie usunięcie spontanicznych plam. Gdy czyścimy tkaninę hydrofobową, możemy odsączyć płyn papierowym ręcznikiem, a następnie zaprać to miejsce lekko zwilżoną szmatką. Dzięki temu zabrudzenie nie wejdzie w głąb materiału, a wygląd mebli obitych miękką tkaniną pozostanie świetny na lata. Odkurzanie i przecieranie na mokro, uchroni delikatną tapicerkę welurową przed utratą koloru, a dzięki regularnej pielęgnacji welurowe meble, tak jak inne pluszowe na długo będą wzbudzać zachwyt.

W jakich wnętrzach sprawdzą się meble z velvetu?

Miękkość i głęboka barwa velvetu, tak samo, jak tkanin welurowych sprawia, że sofy, fotele czy krzesła z tego niezwykłego materiału jak żadne inne przyciągają spojrzenia. Mimo swojej zjawiskowości jest również niebywale uniwersalny, a meble z velvetową tapicerką świetnie wyglądają zarówno w surowych wnętrzach industrialnych, jak i przytulnych i kolorowych pokojach w stylu retro. Mebel obity tkaniną velvet to po prostu doskonałe rozwiązanie do każdego wnętrza, a dzięki możliwości doboru dowolnej kolorystyki dostępnej tkaniny magic velvet zadbasz o efektowną aranżację w swoim stylu.
Velvet świetnie „dogaduje się” z innymi materiałami. Krzesła z velvetową tapicerką doskonale współgrają z klasyczną drewnianą podstawą, ale równie ciekawie wygląda połączenie tej nieco ciężkiej tkaniny i lekkich metalowych nóg. Meble pod znakiem kolekcji tkanin velvet są dostępne w wielu cudownych i głębokich kolorach, począwszy od mocnej szmaragdowej zieleni, po delikatne róże i eleganckie szarości. W tym sezonie w modnych wnętrzach nie może zabraknąć velvetowych mebli i dodatków w odcieniu Classic Blue wybranym przez Instytut Pantone na kolor roku 2020.

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec  2020
pixel