Jaka tapicerka przy kotach i innych zwierzakach? Zalety weluru i welwetu
Salon, który jest też otwartą strefą dla czworonożnych przyjaciół, z powodzeniem może zdobić także elegancka, tapicerowana sofa. I nie trzeba się bać, że ostre pazury pozaciągają materiał, a wszędobylska sierść będzie niszczyć jej estetyczny design. Trzeba tylko wiedzieć, jakie obicia się sprawdzą przy czworonogach oraz jakie triki zastosować, by w domu, gdzie mieszka pies czy kot, było zawsze czysto i sterylnie. Mamy dla Ciebie kilka porad, jaka tapicerka sprawdzi się przy kocie oraz jak pozbyć się sierści z materiału. Przeczytaj koniecznie!
Jaka tapicerka przy kocie i psie? Uwaga na pazury!
Pies albo kot, który jest wiernym przyjacielem rodziny, z pewnością nie odpoczywa na przedpokoju, kiedy wszyscy domownicy zasiadają do wieczornego seansu, tylko również wybiera miejsce na kanapie czy fotelu obok swojego Pana. Jeśli tak jest i w Twoim domu, to warto dobrze przemyśleć wybór mebli do salonu. Zwierzaki mogą drapać i niszczyć obicie, szczególnie jeśli wybierzesz sofę ze skóry. I niech Cię nie zwiedzie fakt, że kotek chowa swoje ostre pazurki. Wyciągnie je całkiem chętnie, także przy zabawie i może to zrobić również na Twojej sofie, a wyraźne ślady po pazurach na skórzanej sofie nie będą się prezentować zbyt efektywnie. Co z tapicerowanymi fotelami, krzesłami czy sofami? Też trzeba uważać, ponieważ Twój kotek czy pies pazurkami może zaciągać nitki i mechacić materiał. Jaka tapicerka przy kocie sprawdzi się więc najlepiej? Warto decydować się na welur, który jest wytrzymały, a ze względu na odpowiedni splot również odporny na kocie czy psie pazury.
Czy kocioodporna tapicerka istnieje?
W domu, gdzie przebywają zwierzaki, utrzymanie mebli w nienagannej czystości jest bardzo ambitnym i jednocześnie pracochłonnym zadaniem. I nie chodzi tylko o zadrapania czy innego rodzaju zniszczenia, ale również o sierść, która jest często uciążliwa w usuwaniu. Nie ma co się jednak łudzić, że całkowicie kocioodporna tapicerka istnieje, ale można zdecydowanie wybierać takie materiały, które są bardziej odporne na zadrapania czy innego typu zniszczenia. Jak tutaj sprawdza się welur? Zdecydowanie jest odporny na zadrapania, ale niestety przyciąga i łapie sierść. Owszem można dziennie odkurzać welurową sofę, ale zwykła szczotka też nie zawsze rozwiąże taki problem. Dlatego przy psach długowłosych albo kotach warto postarać się o narzutę, na której zwierzaczek może się położyć. Jak pozbyć się sierści psa czy kota z takiej narzuty? Możesz wykorzystać specjalne rękawice do ściągania sierści, ale jeśli wypierzesz narzutę w płynie antystatycznym z dodatkiem octu, to sierść zostanie całkowicie wypłukana już w trakcie prania. W sklepach są dostępne też specjalne kulki do zbierania włosów i sierści, które dodane do prania, szybko rozprawią się z pozostawioną sierścią na narzucie. Eleganckie narzuty i koce znajdziesz między innymi w dziale dekoracje do salonu.
Jaka inna kanapa sprawdzi się przy kotach?
Nie jest powiedziane, że jeśli w domu przebywa pies czy kot, to absolutnie nie możesz ustawić w salonie skórzanej sofy czy w jadalni tapicerowanych krzeseł. Możesz, trzeba tylko uważać przy ich codziennym użytkowaniu i skorzystać z rozwiązań, które pozwolą chronić materiał przed pazurami zwierzaka. Najlepszym sposobem będzie nałożenie koca. Małemu pieskowi czy kotkowi wystarczy nawet poduszka. Trzeba tylko uważać, by zwierzak nie uszkodził materiału choćby podczas wdrapywania się na kanapę. Takie rozwiązanie z kocem czy z narzutą ma jednak też inne plusy. Pled można łatwo wyprać i to nie tylko z sierści, ale też z błota czy resztek jedzenia, które zwierzaczek może przenosić na wersalkę. Ponadto warto pamiętać o nieprzyjemnych zapachach, które niestety zawsze pozostają. Wybór koca to w zupełności eliminuje. Można wybrać też taką narzutę, by w całości przykryć skórzaną sofę albo ulubiony fotel uszak, wtedy piesek czy kotek może bezpiecznie korzystać z domowych mebli, a Ty łatwo zniwelujesz wszelkie niedogodności z tym związane. Jak pozbyć się sierści i zapachów z koca? Można go przewietrzyć na tarasie, wyprać w pralce, czy potraktować trzepaczką. Innym domowym sposobem, który się bardzo dobrze sprawdza, jest użycie gumowych rękawic, lekko zwilżonych wodą. Koca nie trzeba wtedy ściągać z tapicerowanej sofy, wystarczy go przetrzeć zmoczoną gumową rękawicą, by idealnie zebrać całą sierść.
Sierść psa – jak się jej pozbyć z kanapy?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, żeby również samego czworonoga regularnie wyczesywać, dzięki czemu piesek będzie zostawiał mniej kłaczków w salonie czy w jadalni. Następnie warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Jak pozbyć się sierści za pomocą odkurzacza? Warto wybrać model z odpowiednią turboszczotką, która świetnie zbierze sierść nawet z welurowych foteli. Taką turboszczotkę można też dokupić osobno i zdecydowanie warto, ponieważ to bardzo skuteczna metoda, która nie naraża mebli na dodatkowe zniszczenia – porysowania czy mechacenia. Jak się pozbyć sierści kota czy psa za pomocą domowych sposobów? Egzamin zdają szczotki ryżowe albo rolki z taśmą samoprzylepną. To także dobra podpowiedź, jak się pozbyć sierści kota, ale z mniejszych powierzchni, np. z krzesła czy pufy. Takie czynności są czasochłonne i niestety pracochłonne, szczególnie przy meblach o większych gabarytach. Zastanawiasz się też, jak pozbyć się sierści psa czy kota z foteli tapicerowanych wykonanych np. z pianki tapicerskiej? Również za pomocą gumowej rękawicy, specjalnej rękawicy do ściągania sierści czy wspomnianej wcześniej turboszoczotki. Warto jednak zdać sobie sprawę, że sierść to nie jedyna pozostałość po ukochanych pupilach. Problemem może być brud, nadmierna wilgoć, jeśli piesek na kanapę wskoczy zaraz po spacerze, a także wygryzione miejsca, jeśli Pieszczoch uzna to za świetną zabawę. Dlatego warto przemyśleć osobne legowisko dla pieska czy kotka albo tak zabezpieczyć kanapę, by zachować jej estetyczny wygląd, nawet jeśli użytkuje ją również Twój zwierzak.
Sprawdź inne wpisy blogowe i się zainspiruj!
Jaki kupić narożnik do codziennego spania?
Wygodne kanapy, sofy i wersalki rozkładane – ranking sof z funkcją do spania
Jak czyścić meble wykończone skórą i ekoskórą?