Infolinia: 22 39 80 811

Poradnik pielęgnacji produktów

 PORADNIK PIELĘGNACJI PRODUKTÓW DKWADRAT

 

Odpowiedni sposób użytkowania i pielęgnacji może w znaczący sposób wpłynąć na stan naszych mebli. Przedstawiamy krótki poradnik dotyczący korzystania i konserwacji naszych produktów, który pozwoli cieszyć się ich nienagannym wyglądem przez długi czas. Sklep Dkwadrat nie ponosi odpowiedzialności za usterki powstałe na skutek użytkowania mebli niezgodnie z ich przeznaczeniem. Produkty, które nie posiadają w opisie oznaczenia dotyczącego użytkowania w powierzchniach komercyjnych i budynkach użytku publicznego powinny być używane w pomieszczeniach mieszkalnych. W przypadku braku informacji o możliwość użytkowania produktów na zewnątrz należy używać ich w pomieszczeniach zabezpieczonych przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi. Rozmiary produktów mogą różnić się do 5% od wymiarów podanych w karcie produktu.

W razie wątpliwości lub pytań dotyczących korzystania z naszych produktów prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta sklepu DKwadrat.

 

Ogólne zasady dotyczące użytkowania i pielęgnacji mebli:

 

1. Montaż mebli powinien zostać przeprowadzony zgodnie z załączoną przez producenta instrukcją. Niewłaściwy sposób montowania może spowodować złe funkcjonowanie lub uszkodzenie mebli i być podstawą do odrzucenia reklamacji.

2. Aby uniknąć niepożądanych przebarwień i uszkodzeń przed zastosowaniem środka czyszczącego na całej powierzchni mebla, należy najpierw nanieść go na mały fragment produktu w niewidocznym miejscu.

3. Środków czyszczących i konserwujących nie należy nakładać bezpośrednio na meble, powinny być dozowane w małej ilości na szmatkę i dopiero rozprowadzane po powierzchni przedmiotu.

4. Zabrudzenia oraz wilgotne plamy należy jak najszybciej usuwać, zwłaszcza jeśli są spowodowane przez silnie barwiące produkty takie jak czerwone wino, kawa, herbata. Zalaną powierzchnię należy jak najszybciej osuszyć ręcznikiem papierowym lub chłonną, miękką szmatką, a zabrudzenia zebrać, przemyć wilgotną szmatką i następnie osuszyć.

5. Do czyszczenia zalecamy produkty dedykowane do danego materiału. Używanie silnych środków czyszczących, zwłaszcza o działaniu żrącym, może spowodować trwałe uszkodzenia na powierzchni mebli.

6. Do pielęgnacji mebli nie zalecamy stosowania szczotek o twardym włosiu oraz gąbek o silnie ścierającej powierzchni.

7. Niewłaściwy jest kontakt mebli z materiałami i środkami o silnym działaniu ścierającym, wybielającym czy barwiącym.

8. Powierzchni mebli nie należy szlifować, ciąć, uderzać ostrymi i tępymi narzędziami.

9. Meble z naturalnych materiałów takich jak np. skóra naturalna czy drewno wykazują wysoką wrażliwość na warunki panujące w pomieszczeniu. Chodzi przede wszystkim o reakcję na wysoką temperaturę, promienie słoneczne oraz wilgotność powietrza. Aby zachować doskonały wygląd mebli, należy trzymać je w dalszej odległości od źródeł ogrzewania takich jak kominek czy grzejnik. Długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne może powodować niechciane efekty takie jak blaknięcie materiału, a w dalszej perspektywie jego uszkodzenie, dlatego w miarę możliwość należy unikać ustawiania mebli w miejscach, w których są narażone na działanie promieni UV. Innym rozwiązaniem może być stosowanie zasłon lub rolet w momentach największego nasłonecznienia oraz nieumieszczanie na nasłonecznionej powierzchni przedmiotów, które spowodują powstanie różnic w zabarwieniu mebla. Optymalne warunki panujące w pomieszczeniu to wilgotność wynosząca ok. 50-60 procent oraz temperatura o wysokości ok. 20ºC.

10. Dekoracje takie jak np. świeczniki stawiane bezpośrednio na powierzchni mebla mogą powodować odbarwienia i zarysowania powierzchni, dlatego zalecamy używanie pod nie nakładek. Narażone na zarysowania są zwłaszcza produkty z materiałów lakierowanych, bejcowanych,  niklowanej i chromowanej stali, tworzyw sztucznych, kamienia polerowanego czy szkła.

11. Nie zalecamy stawiania wilgotnych i gorących przedmiotów bezpośrednio na powierzchni mebla. Długotrwały kontakt z wysoką temperaturą, parą wodną oraz wodą może spowodować jego trwałe uszkodzenie.

12. Meble wypoczynkowe bez funkcji spania są dedykowane do użytkowania w pozycji siedzącej, natomiast meble z taką funkcją są przeznaczone do spania okazjonalnego i nie mogą stanowić substytutu łóżka.

13. Meble tapicerowane jasną tkaniną mogą ulec trwałemu odbarwieniu na skutek kontaktu z ubraniami i dodatkami w intensywnych kolorach. Tapicerki w ciemnych kolorach w początkowej fazie użytkowania mogą puszczać barwnik, dlatego należy unikać ich kontaktu z jasnym ubraniem.

14. W przypadku mebli przeznaczonych do montażu należy przeprowadzać co jakiś czas przegląd i upewnić się, czy w miejscach połączeń nie pojawiają się luzy, a w razie potrzeby dokręcić śruby. Zaniechanie takich środków ostrożności może spowodować złamanie elementu mebla.

15. Krzesła, fotele, taborety oraz inne meble przeznaczone do siedzenia powinny być używane nie dłużej niż 8 godzin dziennie, wyjątek stanowią produkty o wyraźnie zaznaczonej budowie do długotrwałego użytkowania.

16. W celu stabilizacji mebli i poprawienia ich funkcjonalności należy je wypoziomować, dotyczy to zwłaszcza produktów zawierających szafki i szuflady. W przypadku mebli posiadających ruchome elementy ich wysokość powinna być dopasowana w miejscu docelowym użytkowania produktu.

17. Należy unikać przeciążania i opierania się o szuflady (zarówno otwarte jak i zamknięte) oraz uważać, by fronty mebli takich nie były narażone na tarcie o inne przedmioty. Zamykanie frontów oraz szuflad ze zbyt dużą siłą może spowodować ich uszkodzenie. Przechowywanie w szafkach i szufladach produktów o wyraźnie innej wadze może wymagać regulacji zawieszenia szafek.

18. Należy przestrzegać zalecanego przez producenta maksymalnego obciążenia mebli (zwłaszcza w przypadku mebli do siedzenia oraz przechowywania).

19. Rozlane płyny w tym szczególnie alkohol lub płyny dezynfekcyjne należy jak najszybciej wytrzeć do sucha ponieważ mogę powodować odbarwienia.

 

Meble drewniane

 

 1. Meble drewniane charakteryzują się unikalnym wyglądem, który jest zależny od ułożenia słojów i barwy drewna. Ta szczególna cecha może wpływać na różnice w wyglądzie poszczególnych powierzchni. Należy pamiętać, że próbniki i zdjęcia zamieszczone na stronie sklepu są obrazami poglądowymi, a wynikające rozbieżności wynikają z właściwości naturalnych materiałów i nie są wadą produktu.

2. Podczas obróbki drewna takiego jak lakierowanie czy szlifowanie mogą pojawić się drobne zmiany w fakturze drewna, które nie są traktowane jako wada produktu.

3. Warunki panujące w pomieszczeniach,  w których przechowywane są meble drewniane, takie jak wilgotność czy temperatura, mogą wpłynąć na ich wygląd.

4. Do czyszczenia mebli materiałów należy używać produktów dedykowanych do danego rodzaju drewna. Nie należy również łączyć dwóch różnych rodzajów konserwacji, do odświeżenia mebli olejowanych należy używać naturalnych olejów, natomiast meble woskowane pokrywać woskiem. W przypadku zamiennego używania tych metod na powierzchni mebli mogą pojawić się smugi.

5. W codziennej pielęgnacji mebli drewnianych najlepiej sprawdza się przecieranie ich miękką ściereczką pochłaniającą kurz zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna.

6. Lakierowane powierzchnie drewniane należy zabezpieczyć nakładkami przed postawieniem na nich przedmiotów o ostrych krawędziach, które mogą spowodować ich zarysowanie. Do czyszczenia mebli lakierowanych najlepiej sprawdzi się lekko wilgotna ściereczka z dodatkiem mydła. Umyte powierzchnie należy później osuszyć.

7. Meble drewniane woskowane należy co jakiś czas pokrywać ochronną warstwą wosku (zalecane co ok. 2 tygodnie), która pozwoli zachować ich lśniącą i zdrową fakturę. Wcześniej powierzchnię przedmiotu należy umyć wilgotną szmatką, wysuszyć i nałożyć wosk zgodnie z instrukcją producenta.

8. W przypadku mebli drewnianych olejowanych należy powtarzać zabieg olejowania co kilka miesięcy lub przypadku zauważenia oznak zużycia powierzchni. Olejek używany do konserwacji drewna powinien być najpierw naniesiony na niewidoczny kawałek drewna, w celu uniknięcia przebarwień.

 

Więcej o pielęgnacji mebli drewnianych przeczytaj na naszym blogu: pielęgnacja drewnianych mebli

 

Meble tapicerowane

 

1.  Podawane wymiary mebli tapicerowanych są orientacyjne i mogą się różnić od wymiarów rzeczywistych  o ok. 3 cm.

2. Przed przystąpieniem do czyszczenia i pielęgnacji tkaniny tapicerowanej powinniśmy zapoznać się ze wskazówkami producenta dotyczącymi pielęgnacji danego materiału. Środek do pielęgnacji najlepiej nałożyć najpierw na mało widoczny element mebla.

3.   Zalecamy używanie środków dedykowanych do danego rodzaju tkaniny.

4.  Aby zachować atrakcyjny wygląd mebli tapicerowanych należy je regularnie odkurzać, najlepiej miękką końcówką dedykowaną do tapicerek oraz nastawionym niskim poziomem mocy.

5.  Meble tapicerowane należy ustawiać w odległości ok. pół metra od źródeł ciepła takich jak grzejnik czy kominek.

6.  Aby zachować jak najlepszy wygląd mebli zalecamy wygładzanie powstałych na jej powierzchni „zmarszczek”, otrzepywanie i układanie  dołączonych do zestawu poduszek.

7. Wszelkie wylane płyny należy osuszać uważając, by nie wetrzeć płynów do środka.

8. Nie zalecamy używania silnych środków czyszczących, zwłaszcza zawierających rozpuszczalniki.

9. Przed kontaktem mebli z żywnością oraz zwierzętami polecamy stosowanie powłok ochronnych takich jak narzuty czy pokrowce.

10. Po wyczyszczeniu obić ze sztruksu oraz materiałów pluszowych takich jak welur, velvet czy aksamit, powinniśmy następnie wyszczotkować materiał zgodnie z kierunkiem włosia.

11. Tkaniny z mikrofibry możemy wyczyścić namaczając zaplamioną powierzchnie wodą z dodatkiem mydła, a następnie zbierając nadmiar wody za pomocą ręcznika papierowego.

12. W przypadku czyszczenia obić z materiału jedwabnego zalecamy wyłącznie środki chemiczne dedykowane do jedwabiu, ponieważ woda może tworzyć na jej powierzchni zacieki.

 

Pielęgnacja skóry 

 

 

Do czyszczenia mebli ze skóry naturalnej należy stosować środki dedykowane do danego rodzaju skóry (zamszu, nubuku, skóry nappa, skóry licowej itd.). Aby zapobiegać wnikaniu kurzu i zanieczyszczeń do porów skóry należy odkurzać skórzane meble co kilka dni, najlepiej za pomocą miękkiej końcówki lub miotełki. Skóra naturalna jest wrażliwa na wilgotność i temperaturę powietrza, dlatego warto pamiętać o jej specjalnym traktowaniu  przed i po okresach grzewczych.

W przypadku skór typu nappa jej pielęgnacja zaczyna się od wyczyszczenia mydłem do skór, a następnie nawilżeniu mleczkiem lub płynem do pielęgnacji skór. W przypadku czyszczenia skór szorstkich takich jak nubuk i zamsz oraz należy pamiętać, by nie namoczyć mocno ich powierzchni. Wyczyszczoną powierzchnię należy następnie wyszczotkować specjalną gumową szczoteczką dedykowaną do tych skór. Skórzany pył, który może uwalniać się z nowo użytkowanych mebli pokrytych zamszem,  możemy wyczyścić za pomocą  pędzla do skóry lub gąbki. Delikatne skóry takie jak anilina są szczególnie wrażliwe na działanie wilgoci, która może wniknąć w jej pory, powodując stałe odbarwienie. Powstałe plamy należy delikatnie osuszać ręcznikiem papierowym, nie wcierając brudu w głąb tapicerki. 

Do czyszczenia mebli z ekoskóry wystarczy lekko wilgotna szmatka o miękkiej powierzchni z dodatkiem łagodnego środka myjącego. Należy natomiast omijać wszelkie produkty z dodatkiem wosku, nafty czy alkoholu, które spowodują sztywnienie lub odbarwienie materiału. Do konserwacji mebli używajmy tylko środków dedykowanych do pielęgnacji ekoskóry.

 

Czyszczenie mebli ze szklaną powierzchnią 

  

Meble ze szklaną powierzchnią czyścimy za pomocą wody z ew. dodatkiem płynu do naczyń lub środków dedykowanych do powierzchni szklanych, które następnie wycieramy do sucha ręcznikiem papierowym lub miękką szmatką. Nie należy nakładać bezpośrednio na szkło przedmiotów o twardej fakturze, może spowodować to porysowanie mebla. Stosowanie miękkich nakładek np. z filcu pomoże zniwelować ten problem.

 

Pielęgnacja naturalnych kamieni i betonu

 

 

Powierzchnie betonowe oraz z naturalnego kamienia takiego jak marmur czy granit możemy wyczyścić za pomocą lekko wilgotnej ściereczki z dodatkiem mydła. Podczas czyszczenia marmuru powinniśmy absolutnie unikać środków zawierających kwasy oraz chlor.  Meble marmurowe należy chronić przed działaniem kwasów owocowych oraz silnie barwiących produktów takich jak wino, kawa, herbata czy kosmetyki. Pomocne w tym celu może być stosowanie podkładek oraz mat. Bardzo ważne jest okresowe impregnowanie kamiennych blatów środkiem dedykowanym do danego rodzaju kamienia, które zapobiega powstawaniu na jego powierzchni plam i przebarwień.

 

Wskazówki dotyczące pielęgnacji mebli metalowych

 

 

Do przetarcia powierzchni metalowych najlepiej używać wilgotnej ściereczki z ew. dodatkiem delikatnego środka myjącego. Plamy oraz przebarwienia powstałe w wyniku reakcji metalu z tlenkami należy usunąć środkiem dedykowanym do metalowych powierzchni, pamiętając by najpierw przetestować go na niewidocznym kawałku mebla. Niewskazane jest używanie środków zawierających rozpuszczalniki organiczne oraz chlor. Pod przedmioty kładzione na meble należy podkładać miękkie podkładki, aby uniknąć przebarwień oraz zarysowań na powierzchni metalu. W celu uniknięcia korozji wszelkie wylane płyny na powierzchni metalu powinny zostać jak najszybciej wytarte.

 

Czyszczenie mebli z tworzywa syntetycznego

 

Kurz oraz zanieczyszczenia powstałe na powierzchni mebli z tworzywa syntetycznego najlepiej czyścić wilgotną bawełnianą ściereczką z ew. dodatkiem delikatnego środka myjącego. Przedmioty położone bezpośrednio na powierzchni mebla mogą powodować rysy oraz przebarwienia, dlatego sugerujemy używanie pod nie podkładek.

 

Pielęgnacja dywanów

 

 

Przed czyszczeniem dywanu zalecamy zapoznanie się ze wskazówkami producenta dotyczącymi pielęgnacji danej tkaniny. Nie zalecamy przesuwania po powierzchni dywanu ciężkich przedmiotów. Zagniecenia powstałe na jego powierzchni możemy usunąć za pomocą parownicy lub kładąc na wygnieceniu kostki lodu. W przypadku dywanów ze skóry naturalnej możemy zaobserwować przecieranie włosia w częściej użytkowanych miejscach, które jest zjawiskiem naturalnym dla tego typu materiałów i nie stanowi wady produktu. Aby zminimalizować ten efekt, warto zmieniać co jakiś czas zmieniać pozycje dywanu.

 

Czyszczenie elementów oświetlenia

 

 

Przed przystąpieniem do czyszczenia lampę należy odłączyć od źródła zasilania, a następnie upewnić się, czy nie jest nagrzana. Najefektywniejsze będzie rozmontowanie klosza od reszty lampy. Szklane części lampy najlepiej umyć wodą z dodatkiem mydła lub środków do szkła, a następnie je osuszyć. Należy uważać, by produkty nie zostawiły na powierzchni tłustych plam, które mogą powodować mocniejsza nagrzanie szkła. Klosze z papieru należy wytrzeć z kurzu, pamiętając, by ich nie zamoczyć, natomiast części wykonane z metalu odkurzyć i zaaplikować środek do pielęgnacji. W przypadku elementów z tworzywa syntetycznego wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką z ew. dodatkiem mydła, a następnie osuszyć.

 

Czyszczenie i konserwacja mebli ogrodowych

 

Promienie słoneczne oraz trudne warunki atmosferyczne takie jak niska i wysoka temperatura czy duża wilgotność może powodować uszkodzenia lub przebarwienia na powierzchni mebli ogrodowych, dlatego tak ważna jest ich regularna konserwacja i czyszczenie. W miarę możliwości warto przechowywać meble  ogrodowe pod zadaszeniem. Najlepszym sposobem pielęgnacji jest przetarcie mebli wilgotną ściereczką z dodatkiem mydła, osuszenie, a następnie nałożenie środka konserwującego dedykowanego do danego rodzaju materiału. Meble z drewna należy regularnie olejować, by zapobiec jego wysuszeniu. Aby uniknąć powstawania na ich powierzchni ciemnych plam świadczących o rozwoju pleśni i grzybów należy zapewnić im stały dostęp świeżego powietrza. Meble ogrodowe z wikliny i naturalnego rattanu należy chronić przed wpływem niskich temperatur oraz nadmiernej wilgoci.

pixel