W pogoni za meblem idealnym!

2017-02-01
Sprawdź historie designerskiego krzesła Tul.

Dla każdego, kto aktywnie funkcjonuje w świecie designerskich mebli, krzesło na cienkiej i delikatnej nodze oraz kolorową poduszką na siedzisku zawsze będzie ściśle kojarzyć się z krzesłem Tul. Projekt, którym mebel ten został zainspirowany powstał w roku 1956, a ojcem jego sukcesu był amerykański projektant fińskiego pochodzenia Eero Saarinen, który wykreował krzeseł Tulip. Eero był wybitnym projektantem, tworzył nie tylko meble, ale przede wszystkim projekty architektoniczne, które głównie na terenie USA, możemy podziwiać do dnia dzisiejszego.

Jednak dlaczego w artykule o takim tytule, piszemy o meblu, które dla większości klientów pewnie niczym specjalnym się nie wyróżnia. No właśnie dlatego, żeby pokazać i zaakcentować wyjątkowość krzesła Tul, które posiada wszystkie atuty, aby aspirować do tytułu krzesła idealnego. Przyjrzyjmy się zatem co skrywa w sobie ten designerski rarytas. Technicznie rzecz biorąc nie ma nad czym się długo rozwodzić. Podstawa krzesła to metal lakierowany na wysoki połysk, produkowany w dwóch wersjach kolorystycznych, czarnym i białym. Wyżej zamontowano obrotowe siedzisko, które wykonane zostało z tworzywa, a na samym końcu ułożono na nim poduszkę przypominającą wisienkę wieńczącą tort.

Gdzie możemy spotkać designerskie krzesło Tul? To bardzo dobre pytanie, na które odpowiedź nie jest oczywista, chociaż na taką mogłaby wyglądać. Otóż ten designerski mebel dzięki swojemu nowoczesnemu design’owi, odkrywa przed projektantem wnętrz całą gamę możliwości. Otóż dobrze wykorzystane krzesło Tul odnajdzie się w praktycznie każdym możliwym stylu. Począwszy od nowoczesnych i modernistycznych wnętrz, poprzez industrialne i loft’owe aranżacje, aż po projekty techno oraz retro. Oprócz podziału ze względu na style, krzesło Tul przełamuje również podziały wyodrębniające przestrzeń. Czasy w których krzesło służyło wyłącznie do siedzenia przy dużym rodzinnym stole podczas jedzenia niedzielnych obiadków już się skończyły. Teraz krzesło to element aranżacji, ważny punkt wystroju i nieoceniony bohater ogólnego designu pomieszczenia czy też całego domu.

Miejsca, w których krzesło Tul znajdzie najlepsze zastosowanie, to oczywiście nowoczesne aranżacje w stylu modern lub techno, w których zostały urządzone wnętrza poczekalni, gabinetów, salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz restauracje i knajpy. Najważniejsze jest jednak to, że krzesło Tul możemy wykorzystać w naszym domowym zaciszu, jako ważny komponent wystroju jadalni, pokoju gościnnego, gabinetu czy nawet salonu.

Wracając do początku tego artykułu na myśl przychodzą pytania, czy krzesło Tul jest meblem idealnym? Czy można myśleć o nim, jako o przedmiocie wybitnym, w kategorii nowoczesnego, użytkowego designu? Czy naprawdę warto jest inwestować w tego rodzaju meble? Nasze zdanie dużo w tej kwestii nie zmieni, nawet gdyby było skrajnie negatywne, albowiem wszystkie znaki na ziemi i niebie mówią, że krzesło Tul jest w pełnym posiadaniu większości cech mebla idealnego.
Pokaż więcej wpisów z Luty  2017
pixel