Infolinia: 22 39 80 811

Organizacja zabawek w pokoju dziecka, czyli jak sprytnie zapanować nad bałaganem

2023-05-10
Organizacja zabawek w pokoju dziecka, czyli jak sprytnie zapanować nad bałaganem

Pokój dziecka to miejsce w domu, w którym bardzo ciężko utrzymać porządek, ponieważ bardzo często przeobraża on się w różne scenerie, raz jest ogromną fortecą, a innym razem torem wyścigowym. Jedno niestety pozostaje niezmienne – zabawki… wszędzie zabawki, dlatego organizacja pokoju dziecka jest tak ważna. Trzeba jednak pamiętać, aby do organizacji pokoju zachęcić naszą pociechę, bo nie sztuka utrzymać porządek jeśli to rodzic sprząta. Warto zaopatrzyć się w elementy, które stworzą ze sprzątania zabawę, np. kosz na zabawki w kształcie uroczej postaci liska czy sowy. Takie elementy pobudzą wyobraźnię dziecka i z pewnością ułatwią zachowanie czystego pokoju. O tym, jak utrzymać porządek w pokoju dziecka dowiesz się z artykułu poniżej.

Porządek w pokoju dzieckaStoliki do pokoju dziecięcego

Wskazówki w aranżacji, czyli jak utrzymać porządek w pokoju dziecka od samego początku

Odpowiednia aranżacja przestrzeni jest kluczowym elementem w odpowiedzi na to, jak uporządkować pokój dziecka. Przechowywanie zabawek, ubrań czy książek może być wyzwaniem, dlatego warto wybrać odpowiednie meble i akcesoria, które ułatwią organizację przestrzeni. W pokoju dziecka powinniśmy przede wszystkim zadbać o wyznaczenie konkretnego kącika do zabawy, to pozwoli utrzymać bałagan w jednym miejscu. Aby się za to zabrać, warto wziąć pod uwagę regały do pokoju dziecka. Występują one w różnych formach, takie które mają szuflady i szafki, a możemy wybrać również takie, które ich nie mają i samemu wyposażyć je w odpowiedni kosz na zabawki, albo organizer dziecięcy. Pozwala nam to na całkowitą dowolność w dobieraniu stylu i wzorów, jakie posiadają kosze materiałowe na zabawki. W ten sposób zaopatrzymy się w mebel, z którym organizacja pokoju dziecięcego jest banalnie prosta. Będzie on również gościł w pokoju dziecka na wiele lat. Jeśli pociecha wyrośnie już ze zwierzęcych motywów, wystarczy jedynie wymienić kosze i pojemniki do przechowywania, na takie o bardziej “dorosłym” wzorze. Można również ustawić na nich figurki, misie, albo rodzinne zdjęcia, co daje nam możliwość dekoracji pokoju. Warto wyposażyć taki kącik gier i zabaw w miękki dywan, bo to właśnie na podłodze dzieci spędzają większość czasu.

Jak przechowywać zabawki

Wyzwanie, jakim jest porządek w pokoju dziecka

Utrzymanie porządku w pokoju dziecka to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Zabawki, gry, klocki, książki – wszystko to może tworzyć niezwykły bałagan w krótkim czasie. Jednak istnieją sprytne metody na problem, jakim jest organizacja zabawek w pokoju dziecka, które ułatwią utrzymanie porządku. Jedną z nich jest zastosowanie produktu, jakim jest kosz na zabawki, który można umieścić na półkach lub pod łóżkiem. Półki na książki to świetny element, którego z pewnością nie może zabraknąć, oprócz książek możemy postawić na nich również puchary, prace artystyczne dziecka bądź figurki dekoracyjne. Kosze materiałowe na zabawki to również dobry pomysł, ponieważ są lekkie i łatwe w przenoszeniu. Mogą występować pod różną postacią np. w kształcie misia czy liska. Innym sposobem na porządek w pokoju dziecka jest zastosowanie przedmiotu, jakim jest organizer do pokoju dziecięcego, który pozwala na przechowywanie zabawek w wyznaczonych miejscach. Organizer do pokoju dziecięcego, choć brzmi, jak coś bardziej dla dorosłych, to bardzo poręczny przedmiot. Dzięki tym prostym rozwiązaniom, utrzymanie porządku w pokoju dziecka stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze dla całej rodziny.

Kolorowe meble do pokoju dziecka

Porządki w pokoju dziecka – skoro bałaganu nie widać, to go nie ma, prawda?

Jest to podejście, które ratuje temat, jakim są porządki w pokoju dziecka. Chodzi tutaj o to, że jeśli rzeczy są ukryte w pięknym przedmiocie, jakim jest kosz na zabawki, pudełko, organizer dziecięcy i nie widać ich na zewnątrz to bałaganu nie ma, a to co dzieje się w środku tych akcesoriów, to już inna bajka i całkowicie nie nasza sprawa. W organizacji nie chodzi o to, żeby wszystko było idealnie ułożone, ważne jest, aby konkretne przedmioty miały swoje właściwe miejsce. Kosze materiałowe na zabawki ukryte w regale bądź pod blatem biurka kryją w sobie istny harmider, ale przynajmniej w wyznaczonym miejscu. Są one łatwym i lekkim sposobem na sprzątanie dla dziecka, wystarczy przydzielić do danego kosza rzeczy, jakie mają się w nim znaleźć: w jednym klocki, w drugim misie, w kolejnym kredki itp. Ciekawym i sprytnym sposobem są również pufy do pokoju dziecka, które posiadają ukryte pod siedziskiem schowki. W ten sposób organizacja pokoju dziecka jest jeszcze bardziej ułatwiona, a przy okazji zaoszczędzimy miejsce zyskując produkt dwa w jednym.

Regały dziecięce do przechowywania

Organizacja pokoju dziecka, czyli jak nauczyć dziecko dobrych nawyków?

Organizacja zabawek w pokoju dziecka jest dla wielu rodziców wyzwaniem. Jednakże, warto nauczyć dziecko, jak utrzymać porządek, aby w przyszłości nie miało z tym problemów. Ważnym elementem jest nauka odkładania zabawek, np. poprzez grę “Pokaż mi, gdzie mieszkają u ciebie…” np. misie i oczywiście inne rzeczy, wtedy dziecko wskazuje, że np. misie mieszkają w pudełku pod łóżkiem, a szafki obok biurka to miejsce na klocki. Dzieci uwielbiają się chwalić zabawkami, a w ten sposób wyznaczone miejsca nie będą im obce. Można również użyć metody oznaczenia miejsca naklejkami, taki zabieg często stosują przedszkola, więc czemu by nie przenieść tego świetnego pomysłu do domu. Inną alternatywą na naklejki mogą być kosze materiałowe na zabawki w różnych wzorach. Dzięki temu dziecko nauczy się, że każda rzecz ma swoje miejsce i po skończonej zabawie powinna tam wrócić. Ponadto, segregacja zabawek pomaga również, aby utrzymać porządek w pokoju dziecka, co przekłada się na wygodę użytkowania pokoju. Dlatego warto wprowadzić tę zasadę w życie dziecka już od najmłodszych lat.

Meble do pokoju dziewczynkiJak zachować porządek w pokoju dziewczynki

Odpowiednia ilość zabawek – jak uporządkować pokój dziecka

Dzieci szybko rosną i zmieniają swoje zainteresowania. Przekłada się to również na przedmioty, jakimi się bawią, należy więc od początku dbać o to, aby tych zabawek nie było za dużo. Mniejsza ilość zabawek to łatwiejsza organizacja pokoju dziecka. Warto więc zaplanować porządki w pokoju dziecka raz na kilka miesięcy. We wczesnym okresie życia naszej pociechy robimy to za nie, obserwujemy i decydujemy. Natomiast, kiedy dziecko wyrośnie, ważne jest, aby również w tym uczestniczyło. Wystarczy wziąć kosz na zabawki, wyciągnąć pudełka z pod łóżka i wysypać całą zawartość na dywan. Zabawki dzielimy na trzy kategorie: do oddania – zabawki, z których dziecko już wyrosło i się nimi nie bawi, do schowania – zabawki, którymi dziecko się już dawno nie bawiło, chowamy je po to, aby zobaczyć czy pociecha odczuje ich brak, jeśli nie, wtedy śmiało je oddajemy oraz do wyrzucenia – zepsute, zniszczone zabawki. Jest to przepis idealny na to, jak utrzymać porządek w pokoju dziecka.

Jak przechowywać klocki LEGO

Sprawdź także inne artykuły, które będą pomocne w organizacji pokoju Twojego dziecka:

Meble modułowe – dla kogo są i gdzie się sprawdzą?

Wysokość biurka dla dziecka - jaki wymiar będzie prawidłowy?

Jak urządzić pokój dla ucznia - inspiracje i aranżacje

Pokaż więcej wpisów z Maj  2023

Nowości

Modularny regał Cubes 3 do pokoju

Modularny regał Cubes 3 do pokoju

-20%
162,99 zł129,99 zł
Wysyłka za dni
Modularny regał Cubes 2 do pokoju

Modularny regał Cubes 2 do pokoju

-20%
99,99 zł79,99 zł
Wysyłka za dni
Regał z 9 półkami Kali biały

Regał z 9 półkami Kali biały

-16%
369,00 zł309,99 zł
Wysyłka za dni
Regał z 8 półkami Kali biały

Regał z 8 półkami Kali biały

-15%
329,00 zł279,99 zł
Wysyłka za dni
Regał kubik Kali biały

Regał kubik Kali biały

-16%
69,99 zł58,99 zł
Wysyłka za dni
Regał z 2 półkami Kali biały

Regał z 2 półkami Kali biały

-16%
147,99 zł124,99 zł
Wysyłka za dni
Regał z 6 półkami Kali biały

Regał z 6 półkami Kali biały

-15%
270,99 zł229,99 zł
Wysyłka za dni
Regał z 4 półkami Kali asymetryczny biał

Regał z 4 półkami Kali asymetryczny biał

-15%
188,99 zł159,99 zł
Wysyłka za dni
Regał z 3 półkami Kali biały

Regał z 3 półkami Kali biały

-15%
176,99 zł149,99 zł
Wysyłka za dni
Regał z 4 półkami Kali biały

Regał z 4 półkami Kali biały

-15%
223,99 zł189,99 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka Boite biała          Polecany

Szkatułka Boite biała

86,99 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka Boite różowa         Polecany

Szkatułka Boite różowa

86,99 zł
Wysyłka za dni
Pudełko do regału Lis szaryBestseller

Pudełko do regału Lis szary

-16%
37,99 zł31,90 zł
Wysyłka za dni
Szafka Kubik z półkami Kali biała

Szafka Kubik z półkami Kali biała

-16%
99,99 zł83,98 zł
Wysyłka za dni
Zestaw 3 pudełek Princess

Zestaw 3 pudełek Princess

-16%
76,99 zł64,90 zł
Wysyłka za dni
pixel