Infolinia: 22 39 80 811

Konserwacja mebli drewnianych

2022-02-25
Konserwacja mebli drewnianych

Poświęcając drewnianym meblom nieco więcej swojej uwagi, sprawisz że poprzez swój szlachetny i wyjątkowy wygląd przez długie lata będą zdobić wnętrza i tarasowe ogrody. Po jakie narzędzia i środki powinnaś sięgnąć, by uzyskać taki efekt? Jak często konserwować meble drewniane ogrodowe? Czy konieczne jest lakierowanie mebli drewnianych, zdobiących salon? Jeśli i Ty raz po raz zadajesz sobie tego typu pytania, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim wiele przydatnych wskazówek, jak pielęgnować meble drewniane w kuchni, salonie, ale i na tarasie.

Konserwacja mebli drewnianych – o czym pamiętać na co dzień?

Choć drewno charakteryzuje się optymalną wytrzymałością i solidnością, to jak każdy materiał może niszczeć pod wpływem różnych czynników zewnętrznych. Dobrze jest więc wiedzieć, przed czym chronić meble drewniane, by zapobiec pękaniu, wybrzuszaniu czy choćby blaknięciu koloru. Wrogiem numer jeden drewnianych gwiazd Twoich aranżacji jest zdecydowanie nadmierna wilgoć. Trzeba pamiętać, że drewno może także łuszczyć się i pękać pod wpływem bardzo wysokiej temperatury. Stosując jednak kilka prostych zasad, zapewnisz drewnu estetyczny wygląd i to na długi czas. I tak w przypadku drewnianych stołów, używaj zawsze podkładek, zarówno kiedy stawiasz na blacie gorące naczynia, filiżanki z herbatą, jak i kiedy dzieci odkrywają swoje talenty plastyczne z pomocą mazaków, kredek czy farb. Z kolei drewniane komody ustawiaj tak, by nie sąsiadowały z grzejnikiem czy kominkiem, a przy ogrzewaniu podłogowym zadbaj o filcowe podkładki dla krzeseł z drewnianymi nogami . Każdy mebel drewniany wymaga także regularnego czyszczenia. Do tego używaj specjalnych emulsji czy olejów. Dbaj o to, by meble nie były narażone na intensywny kontakt z wodą. Rozlaną ciecz natychmiast wytrzyj do sucha, a meble przecieraj nawilżanymi miękkimi ściereczkami.

konserwacja mebli drewnianych

Olejowanie, lakierowanie czy woskowanie – jak konserwować meble drewniane?

Dzięki różnym środkom ochronnym drewniane krzesła w salonie możesz odpowiednio zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem wody bądź zbyt szybkim wnikaniem zanieczyszczeń do głębszych warstw drewna. Tutaj świetnie sprawdzi się konserwacja mebli drewnianych za pomocą oleju, lakieru albo wosku. Po jaki środek sięgnąć? Wszystko zależy od rodzaju mebli, ale też efektu, jaki chcesz uzyskać. Woskowane meble należy oczyścić z nadmiaru kurzu, a następnie zastosować środek czyszczący z dodatkiem wosku, który tworzy na powierzchni mebla warstwę ochronną. Z kolei do mebli olejowanych należy zastosować olej, najlepiej taki, który został wcześniej już wykorzystany do olejowania mebla. Oprócz stosowania preparatu czyszczącego z dodatkiem oleju, warto też pokusić się o kompleksowe olejowanie mebla przynajmniej raz na dwa miesiące. Wtedy nakładaj olej pędzelkiem wzdłuż słojów, a czynność powtórz po 24 godzinach. Natomiast meble lakierowane można przecierać preparatem czyszczącym, np. z woskiem pszczelim albo w przypadku trudniejszych do usunięcia plam, zastosować płyn do mycia naczyń. Trzeba też pamiętać, że przy regularnym czyszczeniu ściera się warstwa lakieru ochronnego. Dlatego meble narażone na intensywną eksploatację, np. stół drewniany albo krzesła drewniane do kuchni warto ponownie polakierować. Przy wyborze zabiegów pielęgnacyjnych zwróć też uwagę na sam gatunek drewna. Np. krzesła drewniane dębowe zarówno lakierowane, jak i olejowane możesz czyścić za pomocą mieszanki z octu winnego i oliwy z oliwek. Z kolei do mebli sosnowych zastosuj roztwór z wody i soku cytrynowego.

Konserwacja drewna ogrodowego – praktyczne wskazówki

Wiosna to świetny czas na odświeżenie wyglądu mebli drewnianych. Wystawione na całodniową ekspozycję zewnętrzną są narażone na szkodliwe działanie słońca, deszczu czy tak zwaną biokorozję. Warto je więc odpowiednio zabezpieczyć, a przy okazji nadać im świeżego, estetycznego wyglądu. Zabezpieczenie drewnianych mebli ogrodowych należy obowiązkowo zacząć od dokładnego ich oczyszczenia. Jeśli istnieje taka możliwość, to warto meble wcześniej rozkręcić, a następnie osuszyć i oczyścić z wszelkich zabrudzeń, a resztki lakieru czy innych środków impregnujących zetrzeć za pomocą papieru ściernego czy szlifierki. Dla uzyskania lepszych rezultatów, przed zastosowaniem impregnatu, pokryj drewno odpowiednim podkładem gruntującym. Czym pomalować meble drewniane ogrodowe w celu ich zabezpieczenia przed szkodliwymi czynnikami? Najlepiej wykorzystać środki, które będą chronić drewno nie tylko przed wilgocią czy promieniowaniem UV, ale też niebezpiecznym rozwojem grzybów i szkodliwą działalnością insektów. Jeśli zależy Ci na dodatkowym nabłyszczeniu mebli, to wybierz lakierobejce albo lakier. Decyduj się na zakup tych, które zawierają również odpowiednie filtry chroniące drewno przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Możesz też sięgnąć po oleje, które oprócz warstwy ochronnej zapewniają drewnu świeży wygląd i optymalną elastyczność, co z kolei zapobiega zbyt szybkiemu pękaniu materiału.

Odnawianie starych mebli – warto?

Konieczność konserwacji drewnianych hokerów, krzeseł czy witryn może Cię też zainspirować do podarowania meblom drugiego życia. Wystarczy odpowiednia farba i trochę chęci, by nadać drewnianym elementom zupełnie innego wyglądu, np. postarzać je metodą shabby chic, wykonać oryginalne dekoracje hand made albo zwyczajnie zrobić mały lifting kolorystyczny drewnianego stolika. Do malowania drewna nadadzą się zarówno farby ftalowe, niezwykle odporne i trwałe, farby kredowe, które wymagają po malowaniu zabezpieczenia lakierem lub woskiem, jak i farby akrylowe, które szybciej schną, ale odznaczają się średnią trwałością. W sklepie znajdziesz też farbę renowacyjną, którą warto wybrać szczególnie do drewnianych mebli kuchennych lub łazienkowych. Nie musisz wcale ograniczać się do monochromatycznych kompozycji – drewniane konsole, krzesła i stoły pięknie zaprezentują się również w optymistycznych wzorach albo dwukolorowych duetach.

konserwacja mebli

Pokaż więcej wpisów z Luty  2022
pixel