Infolinia: 22 39 80 811

Czarny piątek, czyli święto wyprzedaży. Czy Black Friday to już tradycja?

2020-10-29
Czarny piątek, czyli święto wyprzedaży. Czy Black Friday to już tradycja?

Black Friday to wyjątkowy dzień dla łowców zakupowych okazji. Czarny Piątek przypadający na ostatni tydzień listopada stał się nieoficjalnym świętem wyprzedaży, podczas którego wyjątkowe zniżki i promocje oferują nie tylko sklepy odzieżowe, ale również księgarnie, drogerie, sklepy meblowe i wiele, wiele innych. Chociaż w Polsce wyprzedaże z okazji Black Friday rozpowszechniły się dopiero nie dawno, popularność „zakupowego Czarnego Piątku” rośnie w niesamowitym tempie. Atrakcyjne przedświąteczne obniżki są doskonałą okazją między innymi do zakupienia prezentów gwiazdkowych w dużo niższych cenach. Skąd wzięła się nazwa Black Friday i kiedy zakupowe święto wypada w tym roku?

Black Friday, czyli historia zakupowego szaleństwa

Zwyczaj wyjątkowych wyprzedaży z okazji Black Friday narodził się w Stanach Zjednoczonych. Gigantyczne obniżki, tłumy łowców okazji i cała otoczka związana z zakupowym szaleństwem to efekt umiejętnie prowadzonych od kilkunastu lat działań marketingowych, jednak sama data jest Amerykanom dobrze znana już od lat 50 XX. Piątek po Dniu Dziękczynienia obchodzonym w ostatni tydzień listopada był oficjalnym dniem rozpoczęcia sezonu świątecznego, natomiast nieco złowieszczo brzmiąca nazwa Black Friday została prawdopodobnie użyta po raz pierwszy przez policjantów opisujących tłumy i korki uliczne towarzyszące przedświątecznej gorączce zakupów. Zakupowy szał związany z amerykańskim Black Friday stał się już legendą. Domy towarowe otwarte przez całą noc, ludzie czekający w namiotach na otwarcie sklepów i podwyższone środki bezpieczeństwa związane z agresywnym zachowaniem kupujących to tylko część malowniczego krajobrazu Black Friday.

black week

Black Friday 2020 – co się zmieni?

Czy zakupowe szaleństwo z okazji Black Friday osiągnie w roku 2020 rozmiary poprzednich edycji? Z pewnością nie w sklepach stacjonarnych. Z powodu pandemii koronawirusa przypadający na 26 listopada tegoroczny Czarny Piątek będzie się różnił od swoich poprzedników, nie znaczy to jednak, że ominą nas atrakcyjne zakupowe okazje. Zakupowy szał przyjmą na siebie zapewne sklepy internetowe. Pamiętajmy jednak, że podczas zakupów online również obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy” dlatego, aby kupić interesujące nas produkty warto w piątkowy poranek wstać wcześniej niż zwykle.

Czarny Piątek – jak wygląda Black Friday w Polsce?

Tradycja Black Friday trafiła w Polsce na podatny grunt. Z roku na rok coraz więcej sklepów przyłącza się do wyprzedaży widząc w Black Friday niemały potencjał marketingowy. Black sale nie ogranicza się tylko do sklepów stacjonarnych, zakupy ze zniżkowymi kodami na hasło „black friday” stają się coraz częstszym widokiem również w sklepach internetowych. Często wyprzedaże ruszają nawet kilka dni wcześniej rozpoczynając tzw. black week, dlatego warto prewencyjnie zaglądać na interesujące nas strony już od poniedziałku, zwłaszcza jeśli zależy nam na „upolowaniu” w atrakcyjnej cenie konkretnej rzeczy.

black friday

Pokaż więcej wpisów z Październik  2020
pixel