Styl Vintage: wyposażenia wnętrz i mieszkań z sentymentem dla romantyków
Mieszkanie w stylu vintage nie ma ściśle określonych reguł, to, co je charakteryzuje to obecność mebli i dodatków z poprzedniej epoki. Nie ma znaczenia czy inspirujemy się PRL-owskim designem, bogato ozdobionymi wystrojem w stylu ludwikowskim czy amerykańskim pop-artem, wystrój w stylu vintage ma sięgać poza współczesną epokę przynajmniej o ćwierć dekady. Warto jednak trzymać się danego okresu i wybierać elementy, które mają w miarę spójną estetykę, łączenie mebli z zupełnie innych epok może stworzyć efekt chaosu i pogubienia. Nie oznacza to, że mieszkanie vintage ma przypominać muzeum, wręcz przeciwnie – łączenie starych lub postarzanych mebli z nowoczesnym designem to doskonały sposób na otrzymanie stylowej i wyrazistej aranżacji.
Zabawa formą i kolorem, czyli stylowe mieszkanie w stylu vintage
Mieszkania w stylu vintage nie lubią nudy ani szarości. Aby ożywić przestrzeń możemy wykorzystać nie tylko wyrazisty kolor tapicerek, ale również wzorzyste tapety, kolorowe grafiki lub obrazy. Aranżacja mieszkania w stylu vintage to doskonała okazją do artystycznej zabawy, należy jednak uważać, by twórczy entuzjazm nie przyćmił naszego wnętrza, a stylowy wystrój nie zmienił się w kwintesencję kiczu. Bezpiecznym wyjściem w tym przypadku będzie wybranie motywu np. wyrazistej tapety czy koloru tapicerowanych mebli, które uzupełnimy bardziej stonowanym wystrojem. Możemy trzymać się również wybranej palety kolorystycznej np. pastelowych odcieni, które świetnie odnajdą się w mieszkaniu vintage.
W salonie i jadalni vintage doskonały efekt wywoła połączenie różnego rodzaju krzeseł, które będzie spajać ta sama kolorystyka, lub pomalowanie siedzisk tego samego typu na różne kolory. Taki zabieg doda wnętrzu niebanalnego, artystycznego wyglądu.
Pokój w stylu vintage, czyli spotkanie pokoleń
Pokój w stylu vintage to metaforyczne spotkanie pokoleń, w którym stare i nowe elementy wnętrza łączą się w harmonijną całość. Świetnym pomysłem jest wybranie kilku oryginalnych mebli, które nadadzą pomieszczeniu charakteru. Może to być stara welurowa sofa czy charakterystyczny dla danej epoki fotel, który uzupełnimy nowoczesnymi dodatkami takimi jak np. minimalistyczna lampa czy industrialny stolik. Przed urządzaniem przestrzeni warto zastanowić się, czy ma to być nowoczesne wnętrze z dodatkiem vintage, czy wręcz przeciwnie – element współczesny ma grać drugorzędną rolę.
Styl vintage w domu to również doskonały sposób na ocalenie od zapomnienia rodzinnych pamiątek i starych zdjęć. Świetnie sprawdzą się w tym celu kolaże naścienne złożone ze starych ramek na zdjęcia, luster w zdobionych ramach czy obrazów. Pamiętajmy jednak, by przed przymocowaniem całej kompozycji dokładnie przemyśleć naszą koncepcję, sprawdzić ilość wolnego miejsca czy nośność ściany.
Inspiracje na kreatywne dekoracje ścian znajdziesz tutaj
Powrót PRL, czyli dom w stylu vintage po polsku
Pisząc o stylu vintage nie możemy zapominać o naszym rodzimym podwórku. Design z czasów PRL zawojował serca współczesnych projektantów i miłośników oryginalnych wnętrz. Meble polskiej produkcji wybierane kiedyś z powodu braku dostępu do zachodnich towarów, stanowią obecnie niezwykle łakomy kąsek dla fanów stylu vintage. Słynne fotele Chierowskiego, welurowe fotele klubowe, ławy jamniki czy drewniane krzesła „patyczaki” to tylko niektóre z ubóstwianych współcześnie PRL-owskich projektów.
Dla osób zajmujących się renowacją mebli wspaniałą okazję do znalezienia cennych perełek będą targi staroci lub wizyta w mieszkaniu starszych krewnych, którzy chcą się pozbyć starego wyposażenia. Design z czasów PRL jest również cały czas inspiracją dla powstających współcześnie kolekcji, a charakterystyczne tapicerowane fotele, drewniane krzesła czy stoły zyskują nowe, ciekawe oblicze. Jeśli temat renowacji jest nam bardzo daleki, warto poszukać mebli inspirowanych poprzednią epoką u współczesnych projektantów.
Jakie wzornictwo i kolory dominowały w PRL-u? Specyficzne dla tego okresu były geometryczne wzory, a także wyraziste kolory takie jak musztardowy, strażacka czerwień, oranż czy butelkowa zieleń.
Innym sposobem na wprowadzenie stylu vintage do naszego domu są charakterystyczne dla PRL-u dekoracje i dodatki. Na co zwrócić uwagę?
• Ceramika polskiej produkcji m.in. z Bolesławca i Włocławka przeżywa obecnie prawdziwy renesans. Wśród bajecznej oferty różnorodnych wzorów i kolorów warto poszukać czegoś, co będzie pasować do naszego wnętrza. Ręcznie malowaną zastawę wyeksponujmy w widocznym miejscu np. na półkach czy przeszklonym kredensie w kuchni.
• Dywany w tureckie wzory niezwykle popularne w czasach PRL-u zyskały nowe, modne oblicze. Na topie są zwłaszcza specjalnie postarzane dywany typu old look.
• Zabawne plakaty i grafiki inspirowane PRL-em to doskonały sposób na dodanie mieszkaniu vintage odrobiny humoru.
• Stojące kwietniki to kolejny charakterystyczny element wystroju mieszkania vintage. Charakterystyczna dla PRL-u paprotki, juki czy fikusy wprowadzą do naszego domu element ożywczej zieleni.
• Porcelana z Ćmielowa to kolejny element kultowej spuścizny PRL. Co najważniejsze Fabryka Porcelany AS Ćmielów nadal działa, a fani stylu vintage mogą z łatwością sprowadzić porcelanowe dzieła sztuki do swojego domu.
Styl vintage w mieszkaniu typu loft
Elementu stylu vintage doskonale pasują do wysokich, przestrzennych pomieszczeń typu loft. W tego typu mieszkaniach niezwykle istotne jest zachowanie wolnej przestrzeni, dlatego ważne, by nie przesadzić z ilością mebli i dodatków. Aby zachować idealną równowagę między wyrazistym i kolorowym stylem vintage, a nieco surowym wizerunkiem loftu, dodajmy do naszej aranżacji industrialne elementy. Welurowe i skórzane meble idealnie uzupełnią industrialne dodatki