Infolinia: 22 39 80 811

Stolik do salonu – jak wybrać idealny dla siebie?

2018-02-14
Koniec wieńczy dzieło. A stolik (kawowy lub inny) – wieńczy aranżację salonu. Choć sam jest raczej niepozornych rozmiarów, to można uznać go za wisienkę na torcie, która podkreśla klasę mieszkania. Jak wybrać stolik, by mebel ten był świadectwem naszego dobrego gustu?

Stolik: na co zwrócić uwagę przy wyborze tego mebla?

Przede wszystkim na proporcje, a mówiąc dokładniej na to, by jego rozmiar korespondował z wielkością pomieszczenia. Po drugie, na docelową lokalizację stolika. Ponieważ z reguły jego zakup dokonywany jest w chwili, gdy aranżacja jest już niemal kompletna, dlatego należy zastanowić się, który mebel będzie bezpośrednim sąsiadem stolika kawowego. Najczęściej taki zaszczyt przypada sofom i kanapom. Jeśli chodzi o rozmiary, praktyka pokazuje, że optymalna wysokość stolika kawowego mieści się w przedziale pomiędzy 40 a 50 cm.
Warto zwrócić uwagę na stabilność tego mebla, na którego blacie z pewnością będą pojawiać się gorące (i nie tylko) napoje. To ważne szczególnie wtedy, gdy w domu znajdują się małe dzieci, dla których stolik taki, z racji swojego „wzrostu” będzie przedmiotem co najmniej intrygującym. Również dobrem najmłodszych domowników powinniśmy się kierować, wybierając kształt blatu stolika. Najrozsądniejszym, choć nie zawsze najbardziej praktycznym rozwiązaniem będzie blat okrągły lub owalny. Co ważne, jego krawędzie powinny w każdym wypadku być zaokrąglone.

Jak dopasować stolik do stylu salonu?

Rozwiązania są co najmniej dwa. Pierwszym jest możliwie ścisłe nawiązanie do istniejącej już aranżacji. Drugim, popularnym zwłaszcza we wnętrzach ze swej natury eklektycznych (na przykład industrialnych) jest zakup stolika na tyle odmiennego, by stał się on mocnym, wyrazistym akcentem. Najmniej kontrowersyjnym rozwiązaniem jest wybór stolika wykonanego w całości lub w znacznym procencie z drewna. Materiał ten ma tę niezwykłą cechę, że niczym kameleon potrafi dopasować się praktycznie do każdej stylistyki. Jeśli chcemy, by nasz stolik nie zdominował przestrzeni, a równocześnie płynnie się w nią wkomponował, wybierzmy mebel charakteryzujący się prostotą formy. Minimalizm ma sobie wiele szlachetności, dlatego stoliki tego rodzaju są zawsze mile widziane, niezależnie od charakteru wnętrza, w którym się znajdują.

Dodatki

Na koniec warto wspomnieć o półce, którą można spotkać w niektórych stolikach. Umieszczona jest ona pod blatem. Pełni tam funkcję „drugiego blatu” i jest wykorzystywana jako praktyczny schowek na drobiazgi takie jak książki lub gazety. Oprócz tego, projektanci stolików, chcąc zwiększyć ich funkcjonalność, wyposażają je w szufladki. Wspomniane wyżej elementy znacząco wpływają na atrakcyjność tych mebli.

Przykłady stolików do salonu

Trzeba przyznać, że stoliki do salonu są wyjątkowo wdzięcznym tematem dla designerów. Świadczyć o tym mogą nasze propozycje. Są wśród nich projekty charakteryzujące się wyjątkowo świeżym i wysmakowanym konceptem. Oto kilka przykładów:
  • szalenie odważny w formie stolik Lotus
  • wykraczający poza standardowe wyobrażenia o stoliku kawowym model Martensite
  • skrajnie minimalistyczny stolik Square
  • wyjątkowo skromny stolik Pogórze
  • zachwycający misterną konstrukcją podstawy stolik Hexi
Pokaż więcej wpisów z Luty  2018

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe - zarówno przez nas, jak i naszych Zaufanych Partnerów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Akceptacja tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do nich klikając w zakładkę „Konfiguracja zgód”. Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie poprzez usunięcie plików cookies z przeglądarki z danego urządzenia końcowego.

Zamknij
pixel