Infolinia: 22 39 80 811

Jak wybrać fotel ergonomiczny? Najlepsze fotele do pracy

2022-06-09
Jak wybrać fotel ergonomiczny? Najlepsze fotele do pracy

Okres pandemii zmusił wiele z nas do przejścia w tryb pracy zdalnej. Z dnia na dzień musieliśmy pożegnać się z biurowym środowiskiem. Nasz dom, kojarzony z czasem wypoczynku i regeneracji, zetknął się z zupełnie nowym wyzwaniem. Do dzisiaj wiele firm nie wróciło całkowicie do pracy stacjonarnej. W pracy nie liczy się tylko to, co zostanie w niej wykonane, ale również należy pamiętać o jej odpowiedniej organizacji, aby nie oddziaływała negatywnie na nasze samopoczucie. Wybranie właściwego fotela ergonomicznego to duże wyzwanie, z którym po czasie musi zmierzyć się każda osoba pracująca przy biurku. Jaki wybrać fotel do pracy przy komputerze? W tym artykule podpowiadamy, czym najlepiej się kierować, by pieniądze przeznaczone na ten element wyposażenia w jak najwyższym stopniu odbiły się pozytywnie na efektach zdrowotnych dla naszego kręgosłupa i postawy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze fotela do pracy?

Obecnie na rynku możemy znaleźć bardzo dużą ilość modeli przeznaczonych do biurka. Przede wszystkim, aby dowiedzieć się, jak wybrać fotel ergonomiczny, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które ułatwią dalsze poszukiwania. Nawet bardzo drogi fotel biurowy może okazać się dla jednej osoby właściwy, natomiast dla drugiej kompletnie niepasujący. Na co zwrócić uwagę?

  1. Zakres regulacji wysokości siedziska

Bardzo ważne, by wybrany przez nas fotel dawał nam możliwość swobodnego oparcia stóp o podłogę. Najbardziej wskazane jest, by kąt ugięcia naszych nóg wynosił 90 stopni, ale może być również trochę mniej. Regulacja wysokości to przede wszystkim istotny mechanizm dla osób wysokich lub też niskich, które często borykają się z problemem niewygodnego siedziska, powodowanym brakiem tej opcji.

Nasze propozycje: Fotel Winslow

fotel ergonomiczny

  1. Mechanizm obrotowy

Kolejnym elementem, który pomoże odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać fotel do pracy, jest kwestia mechanizmu obrotowego. Nie zawsze możemy go spotkać, jednak zdecydowanie ułatwia pracę i usprawnia swobodne poruszanie się wokół naszej własnej osi. Nawet tak prosta czynność jak odejście od biurka, kiedy fotel posiada mechanizm obrotowy, jest o wiele łatwiejsza, gdyż nie musimy używać siły, by odsunąć od niego krzesło.

Nasze propozycje: Fotel biurowy Brad, Fotel biurowy Josho

  1. Wysokość oparcia

Ważne, by fotel biurowy posiadał oparcie, na którym swobodnie możemy się oprzeć. Jeśli fotel posiada zagłówek, który również może okazać się szczególnie komfortowy, jego wysokość musi być dopasowana do naszej głowy. Oparcie nie może kolidować z naszą wysokością pleców czy kończyć się w miejscu, które powodowałoby dyskomfort dla naszych łopatek. Zazwyczaj im wyższa wysokość oparcia, tym wyższy komfort siedzenia, ale nie jest to ogólna zasada. Znajdziemy wiele modeli z niższym oparciem, które będą również niezwykle komfortowe. Świetnie sprawdzą się tu fotele takie jak fotel Earth lub fotel Race, które dodatkowo posiadają ergonomiczne wyprofilowanie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

  1. Podłokietniki

Podłokietniki to kolejny punkt naszej podróży przez najlepsze fotele do pracy. One również bardzo podwyższają komfort użytkowania i sprawiają, że nasz kręgosłup nie męczy się tak szybko, nawet podczas wielogodzinnej, wytężonej pracy. Rozszerzane podłokietniki takie jak w modelu fotela biurowego Cobblestone są świetną opcją, abyśmy mogli dostosować je do odpowiednich dla nas wymiarów.

  1. Regulacja całego oparcia w pionie

Poza regulacją wysokości siedziska warto rozważyć zakup fotela ergonomicznego, który posiada również regulację pionu. Jest to raczej dodatkowa funkcja, która może okazać się bardzo przydatna. Jeśli fotel nie posiada takiej funkcji, zwróćmy uwagę, czy jego oparcie jest elastyczne, czy raczej twarde. Elastyczne oparcie, które podczas zetknięcia z nim kręgosłupa, będzie odchylać się nawet w małym stopniu, będzie o wiele bardziej komfortowe i bezpieczne. Podczas mocniejszych uderzeń, które mogą zdarzyć się w chwilach na przykład stresowych sytuacji, jeśli fotel będzie posiadał twarde i zbite oparcie, nietrudno o drobny uraz. Dlatego też fotele biurowe często wypełnione są pianką poliuretanową, która ma chronić nasz kręgosłup na wypadek takich sytuacji.

  1. Wygląd

Wygląd fotela biurowego oczywiście nie jest kwestią priorytetową, jednak obecnie możemy znaleźć szereg modeli, które poza doskonałym dopasowaniem funkcjonalnym, będą wyglądać niezwykle dobrze w naszej przestrzeni biurowej. Fotel biurowy z eko skóry, skóry naturalnej lub tapicerowany tkaniną welwetową to walory wizualne, które pozwolą na stworzenie przepięknego wnętrza przeznaczonego do pracy. Wiele foteli biurowych będzie nieco odbiegać od klasycznego wyglądu takiego modelu, a jednocześnie będzie spełniać szereg odpowiednich funkcji. Praca na ładnym i estetycznym siedzisku może okazać się dla wielu z nas jeszcze bardziej efektywna. Dlatego poza funkcjonalnością, warto znaleźć taki fotel do pracy, który będzie podobał się nam w wyglądzie. Umili nam to z pewnością każdą godzinę wysiłku umysłowego.

Nasze propozycje: Fotel biurowy Brooke VIC

jak wybać fotel ergonomiczny

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec  2022
pixel