Infolinia: 22 39 80 811
0,00 zł

Jak połączyć nowoczesne meble ze starymi?

2016-06-18
Moda na łączenie stylów nie minęła, wręcz przeciwnie, wnętrzarskie magazyny i programy telewizyjne bardzo chętnie pokazują i uczą jak łączyć nowe ze starym. Meble salonowe z epoki PRL-u czy te z połowy XX wieku są obecnie najbardziej pożądanymi na rynku wnętrzarskim. Projektanci wnętrz przekonują, że dzięki „miksowaniu” stylów najszybciej uzyskamy niepowtarzalny i zachwycający efekt.

Stare meble w nowoczesnym wnętrzu

Zastanawiasz się jak w swoim domu czy mieszkaniu stworzyć to nieoczywiste, wyróżniające się wnętrze z charakterem? Jak się okazuje łączenie kolonialnych mebli ze współczesnymi dodatkami, albo orientalnych barw i modernistycznego wzornictwa to świetny pomysł na wyrażanie swoich pasji, zamiłowań do podróży i tym samym urządzenie „swojej” przestrzeni. Nowe meble nadadzą lekkości i świeżości, natomiast stare meble pobudzą nostalgiczną część naszej duszy i sprawiają, że wnętrze stanie się bardziej autentyczne. Często wystarczy zmiana dywanu, zakup designerskiego fotela, narzuty na kanapę czy zasłon, a pokój nabiera całkiem innego klimatu. Nie musisz posiadać drogich dzieł sztuki – wystarczą grafiki na ścianach i wyjątkowe ozdoby takie jak tkaniny z nadrukami, mozaika, retro klamki czy uchwyty do mebli. Z kolei szklane, srebrne lub złote dekory nie dość, że rozjaśnią przestrzeń, to na pewno wprowadzą nutę elegancji i wyszukanego smaku. Szukając modnych i nowoczesnych mebli, które posłużą Ci na lata kieruj się wysoką jakością, ładnym, klasycznym kształtem i wygodą w użytkowaniu.

Jeszcze kilkanaście lat temu nawet nie przypuszczaliśmy, że meble z lat siedemdziesiątych, głębokie fotele, witryny na wysoki połysk i charakterystyczne krzesła, sofy oraz stoliki kawowe będą tak pożądane jak teraz. Jeśli chciałbyś wprowadzić do swojego mieszkania trochę stylu retro, poszukaj inspiracji, gotowych aranżacji wykonanych przez profesjonalistów. A potem pobudź swoją wyobraźnię i urządzaj po swojemu. W sklepach internetowych, na targach staroci lub po prostu w domu swojej babci poszukaj stylowych przedmiotów, począwszy od lamp poprzez drobne meble czy porcelanę. Do nowoczesnego mieszkania pasują dodatki o bardziej modernistycznym rodowodzie. Prosty, lekko zaokrąglony i minimalistyczny kształt kanapy na tle retro tapety to gotowy przepis na stylowy salon.

Jak połączyć styl nowoczesny ze starym

Słowo „vintage” wywodzi się z języka angielskiego i oznacza wino. Jednak wino nie byle jakie, ale takie z dobrego rocznika. Nie inaczej jest ze stylem vintage. To trend wysmakowany, skupiający się na ponadczasowym pięknie, choć nierzadko flirtujący z elementami z różnych epok, pozornie do siebie niepasującymi. Nurt, swymi korzeniami sięga do XIX wieku, kiedy to pojawiła się moda na staromodne ponadczasowe stylizacje. Początkowo obecny w świecie mody, szybko i na dobre zadomowił się we wnętrzarskim designie. Wnętrza w stylu vintage można zaaranżować na kilka sposobów:

Wprowadzając do nowoczesnych, często wręcz industrialnych, loftowych wnętrz, stylowe stare meble i dodatki pochodzące z dawnych epok, antyki, bądź stylizowane na takie staromodne wnętrza „przełamywać” elementami nowoczesnymi nadając im w ten sposób świeżości, współczesności, lekkości urządzając wnętrza meblami i dodatkami stylizowanymi na wzór dawnych epok, wyprodukowanymi współcześnie.

Jeśli chodzi o meble, typu: biblioteczki, witryny, szafy, komody, sofy i szezlągi – najlepiej postawić na prostą formę, naturalny surowiec oraz wysoką jakość wykonania. Takie sprzęty z czasem zyskują na wartości i szlachetności. Wnętrzu charakteru nadadzą stylowe dodatki: ogromne zegary, afisze spektakli z dawnych lat czy plakaty pierwszych reklam, ramki ze starymi fotografiami, oldschoolowe lampy podłogowe bądź reflektory, albo zdobne, kute żyrandole. Charakterystyczne dla trendu jest nadawanie drugiego życia i nowych funkcji starym przedmiotom. We wnętrzu vintage stara walizka lub kufer, z powodzeniem może pełnić funkcję stolika kawowego. Podłogę, najczęściej z naturalnego drewna, pokrywają dywany i chodniki, najlepiej noszące znamiona czasu. W odróżnieniu od nawiązującego do dawnych epok romantycznego stylu „chabby chic”, w aranżacjach vinatge mało jest bieli, różu, pasteli, za to więcej kolorów inspirowanych naturalnymi odcieniami drewna, żelaza, skóry. Pamiętajmy, że vintage, to nie tylko starocie, ale także dobry, polski design lat 50 i 60-tych.

Jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami

Aranżacje w stylu vintage, łączenie mebli starych z nowymi, dobór dodatków, to nie lada wyzwanie, wymagające wyczucia stylu, fantazji, dystansu. Dużą sztuką jest stworzenie wnętrza, które nie trąci formaliną. Wnętrza, w którym ze smakiem romansują elementy wywodzące się z różnych epok i stylów, przełamywane nowoczesnością. Dlatego aranżacje w eklektycznym stylu są najczęściej domeną osób niebojących się nietypowych rozwiązań, indywidualistów. Osoby urządzające wnętrza w takim stylu często wyszukują na pchlich targach, strychach, czy aukcjach, prawdziwe wnętrzarskie „perełki”, nierzadko samodzielnie je odnawiając. Styl vintage, dla miłośników trendu, to nie tylko aranżacja wnętrza, meble i dodatki, a często sposób na życie i pasja.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec  2016
pixel