Infolinia: 22 39 80 811

Jak i czym zabezpieczyć meble ogrodowe?

2022-03-31
Jak i czym zabezpieczyć meble ogrodowe?

Meble ogrodowe narażone są nie tylko na skutki użytkowania, ale i warunki atmosferyczne, które z czasem mogą mieć duży wpływ na ich jakość. Duża wilgotność, opady, zmienna temperatura, a także nasłonecznienie zdecydowanie nie służą naszym meblom ogrodowym. Zazwyczaj są one wykonane z materiału odpornego na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, jednak nieodpowiednie użytkowanie i brak impregnacji wpływa na ich dużo szybsze zużycie. Niezależnie od tego, czy są one drewniane, metalowe czy plastikowe, warto wiedzieć, czym zabezpieczyć meble ogrodowe. Jeśli kupiłeś nowe wyposażenie ogrodu, o które chcesz się zatroszczyć od pierwszych dni, z tego artykułu dowiesz się, na czym polega zabezpieczenie mebli ogrodowych, a także jak odnowić i zaimpregnować starsze modele.

meble ogrodowe

Zabezpieczenie mebli ogrodowych z drewna

Jeżeli lubisz naturalne materiały, Twoje meble ogrodowe z pewnością wykonane są z drewna. Na pewno zdążyłeś już zauważyć, że ten materiał nie traci swojej szlachetności przez lata, jednak jego wykończenie potrafi szybko się uszkadzać. Jeżeli zależy Ci na wieloletnim korzystaniu z drewnianych mebli ogrodowych, a także odpowiednim zachowaniu ich trwałości, musisz zadbać przede wszystkim o odpowiednie środki i rodzaj impregnacji, a także dowiedzieć się, jaka farba do mebli ogrodowych będzie najlepsza.

  1. Oczyszczanie drewna

Zabezpieczenie mebli ogrodowych to nie tylko sposób na odpowiednie zakonserwowanie ich na okres zimowy, ale i poprawienie odporności na warunki zewnętrzne następnego lata. Dlatego najbardziej odpowiednim momentem na taki zabieg z drewnem jest koniec letniego sezonu. Warto wtedy dokładnie wyczyścić je za pomocą wody i delikatnych detergentów, a następnie sprawdzić, czy na powierzchni nie pozostały tłuste plamy i kurz, a jeśli wszystko będzie wyczyszczone, pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Czyszczenie mebli jest niezbędne przed zabiegiem impregnacji niezależnie od tego, czy dotyczy powierzchni nowej i surowej, czy takiej, która kiedyś miała na sobie farbę i impregnat, jednak z czasem wymaga ponownej konserwacji.

  1. Przygotowanie drewna

Przed rozpoczęciem impregnacji mebli używanych, należy sprawdzić, w jakim stanie jest drewno. Jeśli zaatakowały je grzyby lub mają wyraźne uszkodzenia mechaniczne, najpierw pozbądź się ich i napraw ubytki, np. za pomocą masy szpachlowej do drewna. Tak odbudowaną powierzchnię warto delikatnie zeszlifować, pozbywając się także resztek poprzedniej farby (zawsze wzdłuż drewnianych włókien).

  1. Wybór impregnatu

Wybór farby do mebli ogrodowych i narzędzi do zabezpieczenia mebli ogrodowych z drewna, należy uzależnić od oczekiwanych efektów. Produkty będą się zmieniać m.in. w zależności od tego, czy chcesz odnowić drewno, czy malujesz surową drewnianą powierzchnię. Najpopularniejszymi preparatami do impregnacji są:

  • Oleje — idealnie zabezpieczają drewno przed wilgocią i zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a także podkreślają jego naturalny kolor. Wnikają w głąb drewna i zabezpieczają powierzchnię. Najlepiej sprawdzają się do egzotycznych gatunków drewna.
  • Lakierobejce — zabezpieczają drewno przed szybkim zniszczeniem. Mogą być bezbarwne i w subtelny sposób wydobywać piękno drewna, a także kolorowe, dzięki którym drewno może przyjąć dowolny odcień, np. zieleni czy naturalnego pogłębionego brązu. Najlepiej nadają się do impregnacji twardych gatunków drewna, np. dębu.
  • Impregnaty — wnikają głęboko w strukturę drewna i dzięki temu chronią je przed wilgocią i zniszczeniem. Nie tworzą przy tym kryjącej powłoki na powierzchni mebla, jednak nadają subtelny kolor. Świetnie nadają się do ochrony miękkich gatunków drewna, takich jak sosna czy świerk.

Na rynku znajdziesz wiele produktów do impregnacji drewna. Zwróć uwagę na gatunek drewna i cel, w jakim chcesz użyć impregnacji. Jeśli szukasz uniwersalnego rozwiązania, zachęcamy do wypróbowania impregnatu do mebli ogrodowych drewnianych marki INTESI.

  1. Aplikacja

Aby bezpiecznie przeprowadzić zabezpieczenie mebli ogrodowych z drewna, zadbaj o suche, dobrze wentylowane i zadaszone miejsce. Pamiętaj, by zarówno podczas samej impregnacji, jak i po niej, meble były w miejscu schowanym przed opadami i słońcem. Poza tym warto zabezpieczyć swoje miejsce pracy przed zachlapaniem, a także użyć odzieży ochronnej. Wybrany preparat nakładaj wzdłuż usłojenia, wykonując długie i płynne ruchy. Najpierw używaj cienkich warstw, a dopiero po ich wyschnięciu dokładaj kolejne. Zastosowanie zbyt grubej i niestarannej powłoki spowoduje spękania i odpryski. Do aplikacji możesz użyć wałków malarskich o różnej długości włosia, szmatki, gąbki lub tamponu malarskiego.

jak zabezpieczyć meble ogrodowe

Zabezpieczenie mebli ogrodowych z metali i tworzywa sztucznego

Poza meblami z drewna, w naszych ogrodach często pojawiają się meble metalowe i plastikowe. Aby zabezpieczyć je przed zniszczeniem, trzeba dbać przede wszystkim o bieżącą pielęgnację i przechowywanie. Nie wolno narażać ich na zbyt dużą wilgoć, która spowoduje przebarwienia, a w przypadku metalu — rdzę. Przechowywać w suchym zadaszonym miejscu i nie eksponować zbyt dużo na słońcu. Warto także czyścić regularnie meble specjalnymi preparatami. Do mebli z PCV polecamy renowator do mebli ogrodowych od marki INTESI.

meble do ogrodu

Pokaż więcej wpisów z Marzec  2022
pixel