Jak dobierać kolory do wnętrz? Inspiracje kolorów ścian
Intensywne kolory odświeżają wnętrza i dodają im oryginalności, z kolei minimalistyczne tony tworzą kapitalną bazę pod stonowane i eleganckie stylizacje.
Jednakże powodów, dla których warto klasyczną biel zamienić na inne odcienie, może być znacznie więcej. Umiejętnie dobrane kolory pomagają bowiem ukryć niektóre mankamenty zbyt długich, wąskich czy niskich wnętrz. Ponadto dzięki barwnym zabiegom, w pomieszczeniach panuje też właściwa, przyjazna dla domowników atmosfera. Też się zastanawiasz, jak dobierać kolory we wnętrzu, by uzyskać fenomenalny i zarazem niepowtarzalny efekt? Przekonaj się więc, jakie kolory pasują do siebie i jak je łączyć ze sobą.
Łączenie kolorów we wnętrzach – od czego zacząć?
W doborze dekoracji ścian czy mebli warto pokusić się czasem o intrygujące eksperymenty kolorystyczne, które dodadzą wnętrzom charakteru i sprawią, że aranżacja nigdy się nie znudzi. Trzeba jednak pamiętać też o tym, że kolory mają kolosalny wpływ na Twoje samopoczucie, dlatego warto otaczać się tymi ulubionymi, które sprzyjać będą relaksowi i odpoczynkowi. Istotne jest też, że poszczególne odcienie mogą wychładzać pomieszczenie albo wręcz przeciwnie – dodawać mu przytulnej i ciepłej aury. Wszystko też zależy od tego, czy kolor na ścianie ma być tylko tłem dla barwnych i nietuzinkowych mebli do salonu czy w intensywnym odcieniu ma zwracać na siebie uwagę i być główną dekoracją przedpokoju czy jadalni. Łączenie kolorów we wnętrzach sprzyja też indywidualizacji stylizacji. Dla uzyskania spektakularnego rezultatu, wcale nie potrzebujesz wiele – możesz zdecydować się na jedną ścianę w czarnym, granatowym, a nawet fioletowym kolorze. Jeśli natomiast zestawisz to z ciepłym akcentem drewna albo z szarością na pozostałych ścianach, to zyskasz mocny akcent, zachowując jednocześnie ponadczasowy styl całego pomieszczenia.
źródło: pinterest
Jak łączyć kolory na ścianach w salonie?
Przestronne wnętrza aż się proszą, by zastosować w nich więcej niż jeden kolor na ścianach. Dzięki temu przestrzeń jest nie tylko bardziej zdynamizowana, ale także połączenie kolorów we wnętrzach w ciekawy sposób wyróżnia poszczególne strefy w pomieszczeniu i nadaje im odpowiedniej rangi. Jak łączyć kolory na ścianach w salonie? Możesz zdecydować się na intensywny kolor na przykład na krótszej ścianie, by wyrównać proporcje albo by wyraźnie zaznaczyć centralne miejsce w salonie. Niebanalny efekt uzyskasz, wybierając między innymi butelkową zieleń, chłodny odcień śliwki czy głęboką, nieco tajemniczą czerń. Pozostałe ściany możesz otoczyć szarością, bielą, ale też brązem. W większym salonie możesz pokusić się nawet o trzy kolory. Takim ponadczasowym i przykuwającym wzrok zestawieniem jest połączenie czerni, szarości i błękitu. Pamiętaj jednak, że wystrój ścian musi współgrać z pozostałymi meblami w jadalni czy w salonie. Dlatego jeśli Twoje ściany aż kipią energią i mieszanką kolorów, to zdecyduj się na bardziej stonowane meble – klasyczny drewniany stół, czarne krzesła czy szarą sofę. Jeśli to jednak meble mają być aktorami pierwszego planu w Twoim wnętrzu, to na ściany wybierz przygaszoną zieleń, błękit, szarość albo pudrowy róż.
Intensywne kolory ścian – gdzie i kiedy po nie sięgać?
Jeśli lubisz niebanalne i bardzo intrygujące aranżacje, to nie bój się sięgać po odważne inspiracje kolorystyczne wnętrz z fioletem, czerwienią czy głębokim niebieskim w roli głównej. Jak dobierać takie kolory we wnętrzach? Kieruj się tutaj zasadą – mniej znaczy więcej. Jeśli chcesz wprowadzić więcej optymizmu i energii do jadalni, pomaluj ścianę na żółto. Spodobał Ci się mocny granat w sypialni? Pamiętaj, by taki kolor zdobił tylko jedną ze ścian. Pozostałe utrzymaj już w bardziej stonowanych i uniwersalnych kolorach. Uzyskasz w ten sposób ciekawy efekt ale bez nadmiernej przesady. Nie musisz się jednak ograniczać tylko do bieli i szarości. Do czerwonej ściany pasować będzie np. czarna sofa albo krzesła na złotych nogach. Z kolei udany duet ze śliwkową tonacją stworzą niebieskie fotele, krzesła albo poduszki. Te kolory sąsiadują ze sobą w kole barw i choć może się pozornie wydawać, że nie przepadają za sobą, to razem prezentują się kapitalnie w większych pomieszczeniach. Jeśli decydujesz się na unikalne i nieco ekstrawaganckie połączenie kolorów we wnętrzach, to musisz pamiętać, że po ciężkim dniu w swoich czterech ścianach szukasz też wyciszenia i błogiego relaksu. Dlatego warto przeplatać odważne aranżacje spokojniejszymi tonami, jak szary, błękitny czy jasny zielony.
Połączenie kolorów we wnętrzach na zasadzie koła barw
W kreowaniu aranżacji możesz dowolnie eksperymentować albo oprzeć się na podpowiedziach, z których korzystają także architekci i styliści. Najlepszą wskazówką, jak dobierać kolory we wnętrzu, jest koło barw. Według tej zasady możesz nie tylko tworzyć dekoracje ścian, ale dobierać też meble do sypialni, kuchni czy innych pomieszczeń. Rozłożenie kolorów na kole pozwala bowiem lepiej zrozumieć reguły mieszania i powstawania barw. Barwy w kole podzielone są na cztery grupy: monochromatyczną, pokrewną, przeciwstawną i opartą na zasadzie trójkąta. To jest najkrótsza droga do uzyskania pożądanej harmonii we wnętrzu. Jeśli lubisz spokój i jednolitość, to kieruj się zasadą monochromatyczności (różne odcienie, ale tej samej barwy). Z kolei w nowoczesnych wnętrzach nacechowanych intensywnością barw, świetnie sprawdzą się kolory pokrewne na kole, np. pomarańczowy okraszony dodatkowo barwą żółtego czy czerwonego albo właśnie niebieski wzbogacony odcieniami granatu i fioletu. Możesz opierać się też na przyjemnych kontrastach, np. pudrowy róż zestawić z bielą i ciemnymi akcentami – czarnym stołem czy krzesłami i sofą. Efekt będzie piorunujący, a jednocześnie przyjazny dla domowników i gości.
źródło: pinterest
Zdjęcia pochodzą z:
https://pl.pinterest.com/pin/329607266482374913/
https://pl.pinterest.com/pin/3659243437425593/