Jak czyścić meble wykończone welurem i welwetem? Sprawdzone sposoby!
W wielu aranżacjach to często welur występuje w roli głównej. Połyskliwa tkanina wnosi do wnętrz dużo ciepła i przytulności, a jednocześnie stoi na straży elegancji i wyjątkowości. Ponadto dzięki szerokiej gamie kolorystycznej welurowe meble mogą być dominującą atrakcją pomieszczenia, bądź stanowić urocze tło dla innych mebli. Jak czyścić takie meble, by przez lata odznaczały się nienaganną aparycją? Sprawdź dobre i bezpieczne sposoby na pielęgnowanie welurowej tapicerki.
Jak czyścić welur?
Miękki i delikatny w dotyku welur świetnie zdaje egzamin jako tapicerskie obicie. I to nie tylko ze względu na swój niebanalny wygląd i cudowny blask, ale przede wszystkim ze względu na optymalną wytrzymałość. Welur jest bowiem tak samo modny, jak i praktyczny, dlatego chętnie wykorzystuje się go na obicie krzeseł, foteli czy narożników. Welur jednak tak długo zachwyca swoją elegancką i wyborną naturą, dopóki jest nienagannie czysty. Jak zatem czyścić welur z kurzu, by nie zniszczyć mebli i cieszyć się jego nienagannym wyglądem? Przede wszystkim welurowe sofy czy fotele należy chronić przed zaleganiem kurzu. To nie jest wcale trudne zadanie, wystarczy odkurzyć mebel, używając do tego końcówki odkurzacza z miękką szczotką. Takie czynności warto przeprowadzać regularnie nawet kilka razy w tygodniu, by zapobiec trwałemu osadzaniu się kurzu na materiale. W przypadku sofy czy foteli ustawionych w salonie, zazwyczaj nie ma konieczności sięgania po inne rozwiązania, ale już meble ustawione w jadalni czy w kuchni mogą wymagać usunięcia różnego rodzaju plam. Jak czyścić welurowe krzesła z takich zanieczyszczeń? Pomocne mogą być specjalne środki do weluru, ale jeśli szybko zareagujesz, to wystarczy też miękka, lekko zwilżona ściereczka.
Plamy na sofie – jak czyścić welurowe obicie?
Welurowe obicia nie są trudne w utrzymaniu czystości i nawet z intensywnymi albo mocno zaschniętymi plamami można sobie poradzić. Trzeba tylko wiedzieć, po jakie rozwiązania sięgnąć i jak czyścić welurowe obicie, w przypadku zaschniętych plam, a jak, kiedy nowy narożnik uległ zalaniu kawą czy herbatą. Zaschnięte plamy należy najpierw usunąć za pomocą szpatułki, ściereczki z mikrofibry czy tępej strony noża. Najpierw zaschnięty brud należy delikatnie zeskrobać, następnie odkurzyć, a na koniec przetrzeć miejsce mokrą ściereczką. Jak czyścić welurową kanapę, jeśli doszło do jej zalania? Niezbędne jest przede wszystkim optymalne osuszenie wierzchniej warstwy. Świetne są do tego papierowe ręczniki, ale miękki frotowy ręcznik też zda egzamin. Welurowa sofa nie lubi wilgoci i dlatego trzeba działać szybko i skutecznie, by dobrze osuszyć plamę. W przypadku kawy, herbaty czy wina sama woda może nie wystarczyć. Sprawdzą się natomiast domowe sposoby, które stosuje się także przy tapicerowanych krzesłach - roztwór z sody oczyszczonej i soku z cytryny. Świetna jest też metoda z mąką ziemniaczaną. Wystarczy mąką posypać plamę, odczekać 15 minut, a potem zebrać mąkę i odkurzyć mebel.
Welur – jak czyścić przy pomocy specjalistycznych preparatów?
Do welurowych mebli, które zdobią sypialnię, jadalnię czy salon można też z powodzeniem dobrać delikatne i zarazem niezwykle skuteczne preparaty. Różnego rodzaju mleczka czy emulsje pozwolą zarówno przywrócić świeży kolor, np. żółtej czy niebieskiej sofie i przy okazji pozbyć się plam. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet te preparaty stricte przeznaczone do pielęgnacji weluru, mogą zniszczyć tkaninę, prowadząc do odbarwień. Dlatego sięgając po nowy preparat, zawsze należy go wcześniej wypróbować na mniej widocznej stronie mebla, na przykład pod spodem czy na tylnej części. Jeśli nie dojdzie do żadnych zniszczeń, to można stosować preparat na całej powierzchni mebla. Jak wyczyścić fotele welurowe za pomocą takiego środka? Przede wszystkim nakładaj cienkie warstwy i szybko, ale delikatnymi i kolistymi ruchami, zgodnie z kierunkiem włosia rozprowadzaj je na materiale. Staraj się nie dopuszczać do nadmiernego namoczenia tkaniny, ponieważ w przeciwnym razie welur może się zniekształcać i sztywnieć.
Jak czyścić fotele welurowe za pomocą domowych sposobów?
Do rozlania kawy na sofie, czy wybrudzenia materiału chipsami może dojść w każdej chwili i jeśli nie masz w domu dobrego środka, to musisz znać inne sposoby na pozbycie się plam. Jak wyczyścić welur za pomocą sody czy mąki ziemniaczanej? Bardzo łatwo, zwłaszcza że najczęściej tego typu środki znajdują się w każdej kuchni. I warto po nie sięgać, bo w usuwaniu plam ważna jest szybka reakcja. Im szybciej zatroszczysz się o materiał, tym masz większą pewność, że plama zniknie. Na wszelki wypadek możesz też zakupić amoniak. To też dobry sposób, jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić kanapę z weluru po większym przyjęciu urodzinowym. Skorzystaj z prostego przepisu i w litrze wody rozpuść dwie łyżki amoniaku, a następnie taki roztwór nakładaj na materiał. Jeśli odświeżasz narożnik, to przetrzyj całą powierzchnię, jeśli zamierzasz pozbyć się wielkiej plamy z wina, to skoncentruj się tylko na niej.
Czym suszyć welur?
Na koniec pamiętaj, że jeśli użyjesz małej ilości wody, to welurowe obicia mogą spokojnie same przeschnąć, bez żadnych negatywnych konsekwencji. Natomiast jeśli zdarzy Ci się nadmiernie namoczyć mebel, to warto pokusić się o mechaniczne suszenie, za pomocą suszarki, ale bez używania bardzo gorącego powietrza. Dlatego idealnie jest odpowiednio wcześniej zaplanować takie czynności i nie zabierać się za czyszczenie mebli, krótko przed przyjściem gości. Po usunięciu plam czy kurzu, zwłaszcza przy pomocy roztworu wodnego czy płynnych preparatów takie meble jak kanapa, krzesła czy fotele muszą dobrze schnąć i to przynajmniej przez kilka godzin.
Sprawdź inne wpisy blogowe, w których doradzimy Ci, jak dbać o meble:
Jak i czym zabezpieczyć meble ogrodowe?
Jak czyścić meble wykończone skórą i ekoskórą?