Infolinia: 22 39 80 811
0,00 zł

Industrialne wnętrza – wystrój domu i mieszkania w stylu industrialnym

2022-01-03
Industrialne wnętrza – wystrój domu i mieszkania w stylu industrialnym

Aby zrozumieć istotę stylu industrialnego, udajmy się w historyczną podróż w czasie. Lata 50. ubiegłego wieku nie były dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych łaskawe. Wiele fabryk i firm odniosło bankructwo, a rosnące bezrobocie paraliżowało ekonomię państwa. Ten okres historii spowodował pojawienie się na rynku nieruchomości szeregu lokali przemysłowych, możliwych do zakupienia po niebywale niskich cenach. W odpowiedzi na próby zagospodarowania i zaaranżowania tych charakterystycznych przestrzeni powstał zupełnie nowy i nieoczywisty styl industrialny. Industrialne wnętrza przez mijające dekady przechodziły dynamiczną rewolucję, a dziś industrializm kojarzy nam się przede wszystkim z synonimem dobrego gustu i luksusu. Ten trend wnętrzarski jak żaden inny otwiera przestrzeń i nadaje jej intrygującego klimatu. Wbrew pozorom wnętrza industrialne nie są przeznaczone tylko i wyłącznie dla wielkometrażowych obszarów. Możemy cieszyć się nimi nawet w niewielkim mieszkaniu, a wcześniejsze poznanie zasad i wskazówek aranżacyjnych przedstawionych w tym artykule umożliwi stworzenie wyjątkowego miejsca, do którego będzie się chciało wracać codziennie z szerokim uśmiechem na twarzy.

Industrialne A B C, czyli podstawowe zasady, które warto poznać

Przechodząc do urządzania wnętrza w stylu industrialnym, musimy zdecydować się na to, jaką jego odmianę wybierzemy. Obecnie ten nurt oferuje kilka typów aranżacyjnych między innymi jego łagodniejszą odmianę loft czy bardzo modny w ostatnich latach boho loft. Tak naprawdę ogranicza nas tu tylko wyobraźnia, ponieważ współczesny industrializm daje możliwość swobodnych modyfikacji i kombinacji z innymi stylami. Jednak bazę stanowiącą esencję udanego wnętrza industrialnego tworzą pewne zasady takie jak odpowiednie kolory, materiały i dodatki. Podstawową cechą charakteryzującą ten styl jest surowość wykończeń, którą należy jednak w umiejętny sposób ocieplić odpowiednimi zabiegami aranżacyjnymi. Chyba nikt nie chce czuć się we własnym domu jak w oziębłej fabryce, prawda? Spokojnie - doskonale wiemy - jak temu zapobiec!

Fundament wystroju industrialnego - szarość, czerń, cegła i beton

Wystrój industrialny to przede wszystkim uniwersalna stonowana kolorystyka. Charakterystycznym elementem loftowych przestrzeni jest częste użycie cegły na ścianach w jasnych lub ciemnych odcieniach, według własnych preferencji. Zamiast drewnianych paneli podłogowych, które też będą świetnie wyglądać, możemy postawić na jednolitą betonową posadzkę w kolorze szarości. Takie wnętrze, jeśli nie zawierałoby mebli i dodatków, sprawia wrażenie niedokończonego, co również posiada swój nietuzinkowy urok.

wnętrza industrialne

 

Metal, drewno i skóra…

Te trzy powyższe materiały doskonale sprawdzą się przy urządzaniu mieszkania w stylu industrialnym. Takie połączenie gwarantuje stworzenie niezwykle wysublimowanej aranżacji. To właśnie wykorzystanie drewna, skóry i innych naturalnych materiałów ociepla cały wizerunek wnętrza. Wszechobecny metal doskonale komponuje się z delikatniejszymi materiałami. Jaki rodzaj mebli sprawdzi się we wnętrzu industrialnym?

 

  • Skórzane miejsce do siedzenia - skórzana sofa będzie przepięknym elementem industrialnego salonu, możemy dopełnić ją na przykład skórzanym podnóżkiem i fotelem. Kultowe modele skórzanych siedzisk powstały na przełomie lat 50./60. w duchu rozwijającego się stylu industrialnego. Koniecznie sprawdź propozycje z naszej oferty inspirowane ponadczasowymi projektami z tych czasów.

Nasze propozycje: Sofa BA3, Podnóżek BA1, Fotel Jajo, Fotel Vip 

  • Metalowe lampy - oświetlenie industrialne bardzo często pojawia się w wersji metalowych, ciężkich lamp sufitowych, podłogowych lub kinkietów. Możemy zdecydować się na uwspółcześnioną wersję metalowej lampy lub taką, która swoją stylistyką nawiązuje do klimatu retro - rodem z prawdziwej fabryki sprzed kilku dekad.

Nasze propozycje: Lampa Danton II, Lampa Marley, Lampa Beryl

  • Meble wykonane z połączenia drewna z metalem - kolejny rodzaj mebli, który odnajdzie swoje miejsce zarówno w industrialnym salonie, jak i sypialni. To niezwykle efektowne połączenie materiałów stało się synonimem loftowej elegancji. Taka mieszanka zachowuje idealną równowagę między industrialną surowością metalu a delikatnością drewna.

Nasze propozycje: Stoliki kawowe Seaford, Stolik Taco, Regał Seaford

  • Metalowe krzesła - krzesła i hokery wykonane z metalu to nieodłączny element industrialnych wnętrz. Aby pomóc Ci w zaaranżowaniu wyjątkowego domu w stylu industrialnym, powstała kolekcja krzeseł i hokerów Paris, która swoim designem nawiązuje do modeli siedzisk wykorzystywanych w przemysłowych przestrzeniach w Stanach Zjednoczonych.

Nasze propozycje: Stołek barowy Cezas, Stołek barowy Goose, Krzesło Ava 

Zwieńczenie aranżacji industrialnej - odpowiednie dodatki

Kiedy stworzymy odpowiednią bazę oraz wybierzemy odpowiednie meble charakterystyczne dla industrializmu, czas wybrać odpowiednie dodatki, akcesoria i meble uzupełniające, które pozwolą dodać przytulnego wyrazu naszej przestrzeni. Świetnie sprawdzą się tu wzorzyste dywany, poduszki i obrazy zawieszone na ścianach. Możemy użyć tu tapicerowanych mebli, takich jak pufy czy fotele z welwetowego materiału w ulubionym żywym kolorze. Styl industrialny w mieszkaniu komponuje się doskonale z dodatkami w kolorze złota i miedzi.

mieszkanie w stylu industrialnym

Pokaż więcej wpisów z Styczeń  2022

Nowości

pixel