Fameg - polska marka z tradycjami. Historia prawdziwej pasji do tworzenia mebli
Produktów firmy Fameg trudno nie nazwać kultowymi. Charakterystyczne meble gięte o wyjątkowej trwałości i ponadczasowym designie są chlubą polskiego wzornictwa. Najbardziej rozpoznawalnymi produktami firmy Fameg są krzesła, jednak rozwijająca się cały czas marka dba o różnorodność swojego asortymentu. Fotele, hokery, sofy czy stoły produkowane przez Fameg zachwycają klasycznymi liniami i najwyższej klasy rzemieślnictwem. Zasługuje na szczególne uznanie fakt, że mimo wykorzystywania nowoczesnej technologii duża część wykonywanej pracy jest wciąż dziełem rąk ludzkich. Produkcja mebli giętych to prawdziwa sztuka, wymagająca mnóstwa wiedzy i doświadczenia. Firma Fameg ma jej w nadmiarze, w końcu istnieje już prawie 140 lat!
Historia i doświadczenie, czyli droga od zakładu Braci Thonet do firmy Fameg
Firma Fameg nie istniałaby dzisiaj, gdyby nie Michael Thonet, który opatentował technologię produkowania mebli giętych. Rewolucyjna dla meblarstwa metoda formowania drewna stała się prawdziwą kopalnią złota. Wkrótce oprócz wiedeńskiej fabryki Thonet otworzył kolejne zakłady, również w innych krajach, a po jego śmierci rozwojem firmy zajęli się jego synowie. To właśnie oni pod szyldem „Braci Thonet” otworzyli w 1881 roku fabrykę mebli giętych znaną dziś jako Fameg. Na przestrzeni lat zakład ulegał różnym przekształceniom, jednak nie wpłynęło to na przekazywaną od lat sztukę „gięciny”. Jedne z najsłynniejszych thonetowskich krzeseł, czyli Krzesło numer 14 jest nadal obecne w ofercie firmy Fameg.
Magia gięcia krzeseł, czyli tworzenie mebli Fameg od kuchni
Proces tworzenia mebli Fameg zaczyna się od pozyskiwania najwyższej jakości drewna. Gatunkiem najlepiej poddającym się gięciu jest drewno bukowe, jednak firma używa do produkcji również drewna dębowego, modrzewiowego, akacjowego i jesionowego. Fameg dba, by produkcja mebli nie wpływała niekorzystnie na środowisko, dlatego korzysta z materiału, który pochodzi z lasów gdzie drzewostan jest na bieżąco uzupełniany. Na kolejną pochwałę zasługuje fakt, że pozyskiwane drewno jest wykorzystywane w stu procentach, a otrzymywane odpady przerabiane na brykiet. Jak powstają wygięte elementy krzeseł, foteli i stołów Fameg? Gdy drewno jest już rozkrojone i osuszone, następuje jego parowanie pod dużym ciśnieniem, dzięki czemu materiał zyskuje na plastyczności. Później nadchodzi najbardziej magiczny moment, czyli gięcie. Tutaj na nic zda się najnowocześniejsza technologia. Zawijanie drewna na aluminiowe ramy jest wykonywane ręcznie i należy do jednej z najtrudniejszych zadań pracowników Fameg, które wymaga od nich aż półrocznego przeszkolenia.
Klasyka i nowoczesny design, czyli oferta sklepu Fameg
Fameg mocno dba, by obok klasycznych projektów zachwycać swoich klientów nowoczesnymi formami. Dzięki współpracy z topowymi projektantami takimi jak Monika i Wojciech Opala, Teresa Kruszewska, Muka Design Lab czy Andrzej Lęckoś w sklepie Fameg możemy znaleźć designerskie kolekcje krzeseł, foteli, stołów i sof, które idealnie uzupełnią wyrafinowane wnętrza w stylu modern, skandynawskim czy retro.
Pasują jak ulał – personalizowane meble od Fameg
Designerskie projekty i niespotykana jakość to jednak nie jedyne atrybuty, jakimi kuszą nas meble Fameg. Firma wprowadziła możliwość personalizacji, dzięki której możemy wybrać rodzaj drewna i kolor tapicerki z palety dostępnej w karcie produktu. Nas zachwycił ręcznie szlifowany fotel Fameg z kolekcji Windsor, który chętnie zestawilibyśmy z kolorowymi wnętrzami w stylu boho (znajdziesz go tutaj).