Jak wybrać najlepszy drewniany stół rozkładany i na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Stół rozkładany to proste i funkcjonalne rozwiązanie, coraz częściej praktykowane w nowoczesnych kuchniach, jadalniach czy salonach. Sprytnie ukryte dostawki, które w razie potrzeby możemy szybko i łatwo domontować do powierzchni blatu pomagają „wyczarować” przestrzeń przy stole nawet dla kilku dodatkowych osób.
Stoły rozkładane stają się szczególnie przydatne w czasie domowych imprez oraz świątecznych spotkań, gdy przyjmujemy na obiedzie większą ilość gości lub potrzebujemy dodatkowego blatu roboczego do przygotowania posiłku. Podpowiadamy, jak wybrać drewniany stół rozkładany, który spełni wszystkie nasze wymagania.
Solidność i elegancja, czyli drewniany stół składany
Zakup stołu rozkładanego do jadalni, salonu czy kuchni to dosyć poważna inwestycja, dlatego zwykle staramy się wybrać meble z trwałych materiałów, które posłużą nam długie lata. Chociaż na rynku możemy znaleźć modele z tworzywa oraz metalu, naszym faworytem w tej kategorii są stoły rozkładane z drewna, zwłaszcza z gatunków takich jak dąb czy jesion, które słyną z trwałości i odporności na uszkodzenia. Oprócz solidnej konstrukcji meble drewniane posiadają niekwestionowany urok, dodają wnętrzom przytulności i klasy oraz są niezwykle uniwersalne – pasują do wnętrz klasycznych i nowoczesnych, surowych loftów i naturalnych pokoi w stylu skandynawskim (stół dębowy rozkładany znajdziesz tutaj).
Stół rozkładany – okrągły czy prostokątny?
Wybierając stół rozkładany powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się nad jego kształtem. Stoły okrągłe rozkładane świetnie wyglądają w przestrzennych pomieszczeniach. Wyglądają niezwykle elegancko, możemy ich swobodnie używać nie tylko do jedzenia, ale również gier czy pracy (sprawdź tutaj). Jednak aby korzystanie z okrągłego stołu rozkładanego było wygodne, musi znajdować się w odpowiedniej odległości od ścian.
W mniejszych pomieszczeniach zdecydowanie lepiej sprawdzi się stolik rozkładany w kształcie prostokąta, który w razie potrzeby możemy dostawić do ściany i dodatkowo powiększyć przestrzeń małej kuchni czy salonu.
Stół do jadalni rozkładany – jaką długość wybrać?
Wybierając stół do jadalni z rozkładanym blatem, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim metraż pomieszczenia, a następnie ilość osób, która będzie z niego korzystało. Przyjmuje się, że ilość miejsca przy stole dla jednej osoby powinna wynosić ok. 60 cm, dlatego jeśli liczba domowników wynosi 6 osób, długość stołu po rozłożeniu powinna wynosić nie mniej niż 180 cm. Nie warto wybierać modeli, które w wersji podstawowej zajmą zbyt dużo miejsca, ponieważ stoły rozkładane z nowoczesnym mechanizmem możemy rozłożyć do wersji „obiadowej” dosłownie w kilka sekund. Przy obliczaniu ilości miejsca, który zajmie stół rozkładany z krzesłami należy wziąć również pod wagę odległość od ściany przeznaczoną na przesunięcie krzesła podczas wstawania i zasiadania do obiadu.
Jak to się składa, czyli jakie mechanizmy znajdziemy w stołach rozkładanych?
Wśród modeli stołów rozsuwanych dostępnych na rynku najpopularniejszym rodzajem są te wysuwane od środka. Taki mechanizm pozwala na ukrycie pod blatem dużej ilości dodatkowych nakładek. W tym systemie możemy powiększyć stół nawet o 2 metry długości. Możemy znaleźć stoły rozkładane z nowoczesnym mechanizmem automatycznym, który powoduje, że cały mebel rozsuwa się po pociągnięciu go z jednej strony lub klasyczne modele wymagające pociągnięcia za obie połówki stołu.
Innym rozwiązaniem stosowanym w przypadku stołów rozkładanych do salonu czy kuchni są dostawki mocowane po jednym lub obu końcach stołu. W tym przypadku nie ma możliwości, by powiększyć mebel o więcej niż dwie długości, jednak rozsuwanie stołu często odbywa się wtedy o wiele szybciej (skandynawski stół drewniany rozkładany na jednym boku znajdziesz tutaj).