Infolinia: 22 39 80 811

Dlaczego warto połączyć salon z jadalnią?

2018-02-10
Dlaczego warto połączyć salon z jadalnią?

Salon i jadalnia: czy warto połączyć te dwa pomieszczenia, żeby tworzyły wspólną przestrzeń? Czy lepiej pozwolić im żyć samotnie, bo w końcu każde z nich ma inne cele do spełnienia? Co się stanie, jeśli pewnego dnia jednak postanowimy połączyć kuchnię z salonem?
 
Czy warto połączyć kuchnię z salonem i jadalnią?

Odpowiedź brzmi: to zależy, kto pyta. Jeśli mieszkanie jest małe, to połączenie tych dwóch przestrzeni jest niejako wymuszone przez sytuację, ponieważ pozwala ono w prosty sposób powiększyć powierzchnię mieszkalną. I to nie tylko powiększyć fizycznie, realnie dodać mu nieco metrów kwadratowych (wystarczy przemnożyć grubość usuwanej ściany przez jej długość, a wynik może okazać się zaskakujący). Nasze lokum powiększy się również optycznie, a przestrzeń zyska więcej rozmachu. Nie mówiąc już o tym, że w przypadku tzw. „ślepej kuchni”, pomieszczenie to zyska dostęp do naturalnego źródła światła.
 
Zalety i wady połączenia kuchni i salonu

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Trudno jest jednoznacznie określić, co będzie oczywistą wadą, a co zaletą tego rozwiązania. Otwierając salon na kuchnię albo kuchnię na salon, łamiemy utarty schemat, zgodnie z którym kuchnia była czymś w rodzaju „zaplecza”, a salon pełnił funkcję reprezentacyjnej wizytówki mieszkania. Po obaleniu granic między pomieszczeniami, musimy się liczyć z różnego rodzaju kuchennymi zapachami i odgłosami przedostającymi się do salonu. Z drugiej strony, taka opcja sprawia, że salon nabywa cech przynależnych do tej pory do kuchni. Staje się bardziej przytulny, przyjazny, rodzinny i mniej „oficjalny”. Natomiast ranga kuchni – zdecydowanie rośnie.
 
Stół do jadalni to podstawa

Po „zburzeniu granic” kuchnia stanie się czymś w rodzaju zaplecza luksusowej restauracji. Głównym aktorem tej nowo powstałej sceny będzie oczywiście stół. Choć jego pierwszą i najważniejszą rolą jest gromadzenie domowników przy wspólnym posiłku, często jest także przestrzenią wykorzystywaną przez dzieci do zabawy i nauki. Warto wziąć pod uwagę tę kwestię: stół jest meblem dużo bardziej praktycznym i uniwersalnym, niż może się to w pierwszej chwili wydawać.
 
Przykłady stołów do jadalni

Dla tych, którzy chcą zmienić swoją jadalnię w miejsce tętniące pozytywną energią, przygotowaliśmy w www.dkwadrat.pl szeroką ofertę stołów, które będą ozdobą zarówno wnętrz nowoczesnych, jak i tych bardziej klasycznych. Wśród nich warto wymienić:
·         pełne elegancji stoły fornirowane
·         praktyczne stoły z płyt mdf, łatwe do utrzymania w czystości
·         stoły rozkładane, idealne dla dużych rodzin, sprawdzające się w małych mieszkaniach
·         stoły drewniane nadające jadalni niezwykle naturalnego uroku

Uwaga: większa powierzchnia blatu nie musi oznaczać, że stół zajmie więcej miejsca. Trzeba bowiem pamiętać o krzesłach, które po skończonym posiłku są dosuwane do stołu. W przypadku dużych stołów krzesła „znikają” całkowicie ukryte pod blatem.  
Pokaż więcej wpisów z Luty  2018
pixel