7 pięknych roślin, które nie potrzebują dużo światła – odkryj rośliny cieniolubne
Kto powiedział, że zimą czy jesienią mamy rezygnować z pięknych roślin w mieszkaniu, tylko dlatego, że wpada do niego mniej słońca? Ten nie poznał uroku cieniolubnych roślin doniczkowych! Rośliny, które nie potrzebują dużo światła doskonale sprawdzą się w każdej przestrzeni z ograniczonym dostępem promieni słonecznych. Rośliny doniczkowe do cienia to świetny wybór do łazienki, gdzie często nie ma okien. Będą uroczą ozdobą ciemnego, długiego korytarza, słabo oświetlonej sypialni czy salonu, którego okna wychodzą na północ, a także wszystkich parapetów w cieniu. Wiedza na temat roślin, które nie potrzebują dużo światła przyda się wszystkim zainteresowanym, którzy chcą stworzyć prawdziwą urban jungle w swoich czterech kątach. Idealnym towarzyszem efektownych kwiatów do cienia będą stylowe doniczki i wiszące kwietniki z oferty DKwadrat. Sprawdź nasze TOP7 doniczkowych roślin cieniolubnych i przekonaj się, że kwiaty są bezkonkurencyjną ozdobą każdego wnętrza, bez względu na panujące w nim warunki.
Monstera – klasyczna piękność błyszczy nawet w cieniu
Ta królowa dżungli od kilku sezonów podbija wnętrza mieszkań i domów. Nic dziwnego, to jedna z najbardziej efektownych roślin, które nie potrzebują dużo światła dziennego. Lubi półcień, poradzi sobie także w cieniu. Bujna monstera dziurawa ozdobi salon co najmniej tak dobrze, jak najmodniejsze akcesoria dekoracyjne. Jej rozłożyste liście i imponujący rozmiar sprawiają, że nie wychodząc z domu, możesz poczuć się jak w tropikach. Musisz jednak pamiętać o tym, by wygospodarować dla niej odpowiednio dużo miejsca. Te cieniolubne rośliny doniczkowe lubią delikatnie wilgotne podłoże. Monstera w domu to nie tylko dorodna roślina ustawiona w dużej nowoczesnej doniczce na podłodze przestronnego salonu, ale także motyw wiodący we wnętrzach. Znajdziesz ją na plakatach, obiciach miękkich puf, tapetach na ścianie, poduszkach dekoracyjnych, a nawet szklanych naczyniach.
Niezniszczalny zamiokulkas podbija firmowe przestrzenie
Idealna roślina doniczkowa do cienia, który dominuje w długich firmowych korytarzach. Ten gatunek rośliny nie potrzebuje dużo światła, najlepiej czuje się w półcieniu. Świetny na pierwszą roślinę w domu. Zamiokulkas vel „niezniszczalny” to idealny kwiat dla wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pielęgnacją roślin. Otulony nowoczesną doniczką z bawełny wypełni ciemny kąt w salonie i udekoruje szafkę nocną w zacienionej sypialni. Ciemnozielone liście zamiokulkasa pięknie prezentują się w dużych geometrycznych donicach. Dostojnie wygląda także jako dekoracja jednoosobowego biurka w domowym gabinecie.
Kwiat doniczkowy do łazienki, czyli łatwa w uprawie sansewieria
Jedna z najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych, które nie potrzebują dużo światła. Nie szkodzi jej suche powietrze. Od słonecznego salonu czy nasłonecznionego parapetu sansewieria woli ciemne łazienki i pokoje ze słabym dostępem światła. Udowadnia, że ozdobą łazienki nie muszą być wyłącznie sztuczne kwiaty. To jeden z najczęściej polecanych kwiatów doniczkowych do łazienki bez okna. Jej wysoka odporność na ekstremalne warunki sprawia, że możesz ją postawić na szafce łazienkowej, która nie ma dostępu do światła. Ze względu na panującą w łazience wilgotność, uważaj, by tej cieniolubnej rośliny doniczkowej za często nie podlewać. Skutecznie oczyszcza powietrze, dlatego sprawdzi się także w sąsiedztwie łóżka w sypialni.
Paproć, niepozorna królowa cienia
Jeśli zastanawiasz się, jakie inne kwiaty doniczkowe wybrać do łazienki, paproci z pewnością nie powinno zabraknąć na liście. Ten cieniolubny kwiat lubi wilgoć, dlatego świetnie odnajdzie się w sąsiedztwie prysznica, a Tobie oszczędzi regularnego spryskiwania jej liści. Paprocie są naturalnymi filtrami powietrza. Dzięki nim Twoje cztery kąty staną się nie tylko atrakcyjniejsze wizualnie, ale także zdrowsze. Soczysta zieleń liści tej cieniolubnej rośliny doniczkowej doskonale komponuje się z drewnianymi meblami, takimi jak drewniany regał w salonie usytuowanym od północy czy stół z drewna w zacienionej jadalni. Wiele osób decyduje się także na umieszczenie paproci w przyściennych wiszących doniczkach, które zdobią puste ściany dużych otwartych przestrzeni domów i biur.
Bluszcz – okiełznana dzikość w Twoim wnętrzu
A jeśli mowa o cieniu i wiszących doniczkach na ścianę to nie sposób nie wspomnieć o najpopularniejszym dekoracyjnym pnączu, czyli o bluszczu, roślinie, która nie potrzebuje dużo światła dziennego. Pnący bluszcz podkreśla naturalny klimat wnętrza i dodaje mu dzikiego charakteru. Wiszące doniczki z bluszczem mogą towarzyszyć wiszącym lampom, tworząc niepowtarzalny zielony zakątek pod sufitem, szczególnie w przestrzeniach o małym metrażu. Bluszczem możesz ozdobić stelaż stojącego lustra. Ciekawą formą ekspozycji wszystkich walorów tej rośliny będzie wieszak w formie drabiny, który możesz opleść dzikimi warkoczami bluszczu, wypełniając pusty kąt w sypialni.
Filodendron – egzotyczny akcent w czterech kątach
Zachwyca różnorodnością odmian, co pozwala na prawdziwe egzotyczne szaleństwa w Twoim wnętrzu. Nie narzeka na rozproszone światło czy miejsca kompletnie zacienione. Decydując się na tę cieniolubną roślinę doniczkową, możesz wybierać spośród gatunków, wśród których znajdziesz m.in. liście: jednobarwne w kolorze soczystej zieleni, z widocznych unerwieniem, pasiaste, a nawet z jasnoróżowymi plamami na zewnątrz. Samymi odmianami filodendrona zapełnisz wielopoziomowy stojący kwietnik. Ciekawe ubarwienie liści urozmaici monotonne korytarze, ożywi minimalistyczne przestrzenie. Z filodendronem w poczekalni jest, na czym zawiesić oko. Pięknie wygląda jako pojedynczy majestatyczny kwiat na drewnianym stoliku ustawionym w rogu jadalni.
Skrzydłokwiat, czyli wieczny maj na parapecie i nie tylko
W naszym TOP7 cieniolubnych roślin doniczkowych nie mogło zabraknąć skrzydłokwiatu, który kwitnie niemal cały rok, zapewniając nieustanny powiew wiosennej świeżości. W duecie z niewielkim okrągłym stolikiem ozdobią biurowe i hotelowe recepcje. Ta efektowna roślina z białymi kwiatami lubi towarzystwo innych roślin do cienia, np. monstery i zamiokulkasa. Ustawione w modnych doniczkach ceramicznych po dwóch stronach kanapy stworzą uroczą zieloną oazę, do której chce się wracać po męczącym dniu.
Rośliny do cienia udowadniają, że brak światła, małe mieszkanie, czy przekonanie, że nie masz ręki do kwiatów nie są żadną przeszkodą, by odmienić Twoje wnętrze. Nasze TOP7 roślin cieniolubnych to nie tylko ponadczasowe ozdoby. To przede wszystkim czyste powietrze, korzystny mikroklimat oraz lepsza wilgotność w Twoim mieszkaniu.
Zainspiruj się naszymi innymi artykułami o tematyce wnętrzarskiej!
Jak ciekawie zaprezentować kwiaty w małym mieszkaniu? Urban jungle w bloku
Kwietnik wiszący Umbra Triflora – stwórz ścianę roślin w Twoim domu