Infolinia: 22 39 80 811

Prawidłowe przechowywanie biżuterii – dlaczego warto o nie zadbać?

2023-06-02
Prawidłowe przechowywanie biżuterii – dlaczego warto o nie zadbać?

Praktyczne organizery to akcesoria, które bezwzględnie zdają egzamin w każdym domu. Pozwalają bowiem znaleźć pewne i bezpieczne miejsce dla większych i mniejszych gadżetów, a przy okazji dbają o ład i porządek w domu. Organizer na biżuterię przydaje się jednak jeszcze z jednego powodu – ułatwia właściwe przechowywanie biżuterii. Dzięki temu łańcuszek się nie plącze, a srebrne kolczyki nawet po wielu latach odznaczają się nienagannym wyglądem. W naszym poradniku przedstawiamy udane pomysły na przechowanie biżuterii, tak by chronić ją również przed niekorzystnym wpływem zewnętrznych czynników. Te z pewnością sprawdzą się i w Twojej przestrzeni!

Jak przechowywać biżuterię?

Dlaczego warto dbać o właściwe przechowywanie biżuterii?

Pewnie i Ty zgodzisz się z tym, że finezyjna biżuteria zawsze poprawia wygląd, ale i samopoczucie. Być może lubisz otaczać się jej czarem, a w domu masz całą kolekcję, bo inny łańcuszek pasuje przecież do eleganckiej kreacji, a jeszcze inny do koszuli i jeansów. Może jesteś rekordzistką w posiadaniu ilości kolczyków albo bransoletek, które chętnie wymieniasz i to każdego dnia. I takie błyskotki cieszą oko, ale tylko pod warunkiem, że znajdujesz dla nich właściwe miejsce. Porozrzucane niedbale na parapetach czy półkach w łazience, w kuchni czy w salonie, szybko się gubią. Nagle przed wielkim wyjściem odkrywasz, że masz tylko jeden ze swoich ulubionych kolczyków albo że łańcuszek jest tak splątany, że nie ma szans, by to właśnie dziś dopełniał uroku Twojej kreacji. Przechowywanie biżuterii docenisz jeszcze z jednego powodu. To bowiem najlepszy sposób na to, by nawet sztuczna czy srebrna biżuteria przez lata zachwycała swoim pięknym wyglądem. Trzeba bowiem wiedzieć, jak przechowywać biżuterię, by na przykład nie czerniała czy nie zmieniała koloru. I dlatego tutaj egzamin zdają wszelkiego typu akcesoria domowe, jak organizery i pudełka do przechowywania biżuterii, które chronią błyskotki przed wpływem powietrza, światła czy wilgoci. To bowiem te czynniki najczęściej źle oddziałują na wygląd srebra, nieszlachetnych metali, a nawet złota i mogą sprawiać, że po jakimś czasie łańcuszek czy kolczyki będą zwyczajnie nadawać się jedynie do utylizacji.

Pomysły na przechowywanie biżuterii

Jak i w czym przechowywać biżuterię?

Właściwie temat przechowywania biżuterii nie jest żadną nowością – w końcu nasze babcie czy mamy też znajdowały na to wiele sposobów. Do najpopularniejszych należały szkatułki, które stanowiły także przyjemną ozdobę sypialni czy nawet salonu. Taki sposób nie jest jednak wart naśladowania i to z kilku względów. Łańcuszki ułożone niedbale w szkatułce i tak będą się przecież plątać, ponadto w takim pudełku nie ma żadnych przegród, które mogłyby chronić przedmioty przed ocieraniem się i uszkodzeniami mechanicznymi. Biżuteria będzie więc pozbawiona blasku, a często nawet oryginalnej struktury. O wiele bardziej przydadzą się więc organizery, które nie tylko pozwalają chronić biżuterię przed działaniem światła, wilgoci czy powietrza, ale przy okazji pozwolą posegregować poszczególne elementy. Małe szufladki, przegródki będą tu więc idealnym rozwiązaniem. Można mieć jednak także inne pomysły na przechowywanie biżuterii. Wiele kobiet decyduje się na przykład na stojak na biżuterię. Taki jest kapitalny szczególnie na łańcuszki i zawieszki. Możesz je tam zawiesić i mieć pewność, że nigdy nie ulegną splątaniu oraz zawsze będą w zasięgu wzroku. Taki stojak ładnie się prezentuje, może więc tworzyć ekspozycję salonu, czy łazienki. Choć warto pamiętać, że biżuteria zarówno złota, srebrna jak i sztuczna niekoniecznie lubi nadmiar wilgoci, dlatego tę koncepcję przemyśl bardzo gruntownie. Właściwie nie potrzebujesz wiele, zwłaszcza że na odkładanie łańcuszków, możesz wykorzystać również wieszaki, które umieszczone na ścianie w sypialni czy nawet w przedpokoju, sprytnie rozwiążą problem plątania się lub gubienia takich precjozów. Innym sprawdzonym pomysłem są pudełka do przechowywania biżuterii, które możesz także z powodzeniem schować do szafy w sypialni albo włożyć do komody. Pamiętaj, że w skrupulatnym segregowaniu błyskotek, wybór miejsca do przechowywania biżuterii ma kolosalne znaczenie. Jeśli bowiem upatrzyłaś sobie miejsce na jej odkładanie w przedpokoju, a łańcuszki, pierścionki czy kolczyki zdejmujesz w łazience przed kąpielą, to możesz zwyczajnie zapominać o tym, by odłożyć je na swoje miejsce. Po ciężkim dniu zwyczajnie i tak zostawisz biżuterię na parapecie, pozwalając jej niszczeć pod wpływem powietrza czy wilgoci.

Jak przechowywać biżuterię sztuczną?

Jak przechowywać biżuterię w szufladzie?

Szuflada w komodzie czy w sypialnianej szafie to również trafione miejsce na kolekcjonowanie biżuterii. Do takiego przechowywania możesz wykorzystać nawet pudełka, które otrzymałaś od jubilera, by to właśnie w nich zostawić pierścionki czy kolczyki. Jak jeszcze przechowywać biżuterię w szufladzie? Pomocne są organizery, które nadają się do przetrzymywania każdego rodzaju biżuterii bez ryzyka, że z czasem straci swój urok bądź zostanie uszkodzona. Taki sposób ma także inne zalety. Zamknięta szuflada chroni błyskotki przed nalotem kurzu i innych zanieczyszczeń i sprawdza się szczególnie przy imponującym zbiorze, kiedy mała szkatułka czy stojak zwyczajnie nie wystarczą. Trzeba jednak mieć na uwadze, że tekturowe pudełka mogą także ulegać zniszczeniu, a łańcuszki pozostawione w woreczku mimo wszystko będą się plątać. Dlatego pomocne znów będą pojemniki do przechowywania biżuterii, najlepiej podłużne i z przegródkami, by można było wyłożyć właśnie łańcuszki. Możesz też samodzielnie wykonać taki organizer. Wykorzystaj do tego na przykład gąbki kuchenne do których łatwo jest włożyć pierścionki czy kolczyki. Wystarczy, że gąbki przykleisz do kartonu albo korka i owiniesz materiałem, najlepiej filcem. Następnie wykonasz delikatnie wycięcia, w które potem włożysz biżuterię. Takie same sposoby na przechowywanie biżuterii możesz wykorzystać też na zegarki lub łańcuszki.

Jak przechowywać biżuterię srebrną?

Jak przechowywać srebrną biżuterię?

Miłośniczki srebra wiedzą, że taka biżuteria choć okazale się prezentuje, to potrafi szybko tracić swój blask, a nawet urok. Srebro bowiem czernieje pod wpływem związków siarczki, które obecne są w powietrzu. Trzeba jednak dodać, że także niektóre kosmetyki, mogą wpływać na kolor srebrnych wyrobów. Czy zatem odpowiednie sposoby na przechowywanie biżuterii mogą zapobiec takim sytuacjom? Całkowicie nie, ale zdecydowanie będą opóźniać proces starzenia i niszczenia biżuterii. Nie ulega też wątpliwości, że Twoja srebrna biżuteria zachowa dłużej piękny wygląd, jeśli będziesz ją chronić przed wpływem wody czy silnych detergentów. Dlatego przed wykonywaniem prac domowych czy zażywaniem kąpieli warto ściągać taką biżuterię. Srebrne błyskotki nie powinny być też zbyt długo pozostawione w łazience, a ze względu na niekorzystny wpływ wilgotnego powietrza, średnio sprawdzą się też stojaki. Znajdź dla nich więc miejsce w szufladzie czy w komodzie, a dla utrzymania idealnego porządku zamknij je w organizerze czy włóż do woreczków wykonanych z filcu, aksamitu czy organzy. Dobrym planem awaryjnym mogą być też pudełka do regałów. Znajdziesz tam sporo przestrzeni, by poukładać swoją biżuterię.

Sposoby na organizację biżuterii

Jak przechowywać sztuczną biżuterię?

Podobnie jak srebrna biżuteria, również ta wykonana z nieszlachetnych metali, może szybko czernieć, jeśli wystawiona jest na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Cenne mogą okazać się tutaj także porady jubilerów, którzy przestrzegają przed zbiorczym pojemnikiem dla biżuterii sztucznej, srebrnej i złotej. Chodzi o to, że naloty, które niekiedy pojawiają się na biżuterii sztucznej, mogą przenosić się na te bardziej cenne kruszce. Dlatego dla biżuterii sztucznej warto znaleźć osobny pojemnik. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupić na przykład trzy organizery na biżuterię , które ustawisz w jednej szufladzie, ale w każdym znajdziesz przestrzeń dla innych błyskotek. Możesz też pokusić się o organizer piętrowy z osobnymi szufladkami, w których także świetnie oddzielisz biżuterię złotą od tej sztucznej.

Jak przechowywać biżuterię złotą?

Jak przechowywać złotą biżuterię?

Choć złoto nie czernieje w kontakcie z powietrzem czy kosmetykami, to jednak może ulegać różnego rodzaju zabrudzeniom powstającym na przykład z osadu kurzu czy tłuszczu. Taka biżuteria, której długo nie nosisz, a przechowujesz na półce nad łóżkiem w sypialni, też może tracić swój blask i piękny kolor. I oczywiście istnieją triki pielęgnacyjne, dzięki którym złotemu łańcuszkowi czy pierścionkowi przywrócisz jego wdzięk, ale możesz zwyczajnie zaoszczędzić sobie pracy, dbając o właściwe przechowywanie biżuterii. Tu znów sprawdzą się organizery, ale również specjalne kasety, które będą chronić Twoją biżuterię przed ewentualnymi złodziejami. Złoto powinno być chronione przed nadmiarem światła i wilgoci, dlatego zamykany organizer sprawdza się znakomicie. Wyjątkiem są łańcuszki, ale te możesz powiesić na przykład na haczykach w szafie. Wykorzystaj do tego choćby tablicę korkową lub filcową. Taką tablicę możesz schować w szafie, dzięki czemu również łańcuszki skutecznie uchronisz przed nadmiarem światła.

Dobrych nawyków w przechowywaniu biżuterii warto uczyć także i te młodsze miłośniczki drogocennych błyskotek, dlatego organizer lub stojak warto ustawić także w pokoju dziecięcym, gdzie młoda dama będzie mogła odłożyć swoje pierścionki, bransoletki bądź wisiorki.

Stylowe stojaki na biżuterię

Sprawdź też nasze inne porady dotyczące przechowywania i organizacji!

Jak zorganizować szafę i garderobę? Poznaj sprytne i sprawdzone sposoby

Genialne pomysły – organizacja szafek w kuchni w nowej odsłonie!

Meble modułowe – dla kogo są i gdzie się sprawdzą?

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec  2023

Nowości

Organizer na biżuterię Spindle biały

Organizer na biżuterię Spindle biały

-37%
242,99 zł152,99 zł
Wysyłka za dni
Organizer biżuterii Tesora Nikiel

Organizer biżuterii Tesora Nikiel

-52%
242,99 zł115,99 zł
Wysyłka za dni
Organizer na biżuterię Prisma Brass złoty

Organizer na biżuterię Prisma Brass złoty

-50%
182,99 zł92,29 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka, niklowana, STOWIT

Szkatułka, niklowana, STOWIT

-47%
459,00 zł242,99 zł
Wysyłka za dni
Organizer biżuterii Tesora Glass złoty

Organizer biżuterii Tesora Glass złoty

-40%
242,99 zł144,99 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka/pojemnik Tesora Glass złoty

Szkatułka/pojemnik Tesora Glass złoty

-47%
242,99 zł127,99 zł
Wysyłka za dni
Organizer na biżuterię Orchid szary

Organizer na biżuterię Orchid szary

-49%
187,99 zł95,89 zł
Wysyłka za dni
Organizer z lustrem Artane beżowy

Organizer z lustrem Artane beżowy

-20%
73,98 zł59,00 zł
Wysyłka za dni
Organizer z lustrem Artane szary

Organizer z lustrem Artane szary

-21%
67,99 zł53,90 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka lustrzana Moroco glamour

Szkatułka lustrzana Moroco glamour

-20%
44,99 zł35,90 zł
Wysyłka za dni
Organizer Pies w okularach czarny

Organizer Pies w okularach czarny

-20%
174,00 zł139,00 zł
Wysyłka za dni
Organizer Pies w okularach biały

Organizer Pies w okularach biały

-20%
174,00 zł139,00 zł
Wysyłka za dni
Organizer Buldog czarny ze złotą tacą wBestseller

Organizer Buldog czarny ze złotą tacą w

-20%
161,99 zł129,00 zł
Wysyłka za dni
Organizer Buldog biały ze złotą tacą w g

Organizer Buldog biały ze złotą tacą w g

-20%
161,99 zł129,00 zł
Wysyłka za dni
Organizer na pierścionki Dachsie chrom

Organizer na pierścionki Dachsie chrom

-41%
93,98 zł55,69 zł
Wysyłka za dni
Stojak na biżuterię Arty złoty/ terrazzo

Stojak na biżuterię Arty złoty/ terrazzo

-21%
56,99 zł44,90 zł
Wysyłka za dni
Taca Wave złota

Taca Wave złota

-58%
268,99 zł112,99 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka na biżuterię biała z szufladam

Szkatułka na biżuterię biała z szufladam

-20%
123,98 zł99,00 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka na biżuterię z szufladkami

Szkatułka na biżuterię z szufladkami

-17%
47,99 zł39,99 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka z pozytywką Unicorn różowa    Bestseller

Szkatułka z pozytywką Unicorn różowa

-16%
76,99 zł64,90 zł
Wysyłka za dni
Pudełko/ szkatułka na biżuterię różowa

Pudełko/ szkatułka na biżuterię różowa

-17%
47,99 zł39,99 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka z pozytywką Baletnica

Szkatułka z pozytywką Baletnica

-16%
55,99 zł46,90 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka z pozytywką Princess

Szkatułka z pozytywką Princess

-16%
55,99 zł46,90 zł
Wysyłka za dni
Oganizer na biurko Lea czarny

Oganizer na biurko Lea czarny

-15%
117,99 zł99,99 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka z lustrem bambusowa

Szkatułka z lustrem bambusowa

-15%
64,99 zł54,99 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka drewniana Akacja

Szkatułka drewniana Akacja

-20%
124,99 zł99,99 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka na biżuterię Golden Rose

Szkatułka na biżuterię Golden Rose

-20%
68,99 zł54,90 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka na pierścionki Porte

Szkatułka na pierścionki Porte

-21%
47,99 zł37,90 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka 3 piętra Ritta różowa

Szkatułka 3 piętra Ritta różowa

-20%
198,99 zł159,00 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka 3 piętra Ritta szary beż

Szkatułka 3 piętra Ritta szary beż

-20%
198,99 zł159,00 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka 3 piętra Ritta biała

Szkatułka 3 piętra Ritta biała

-20%
198,99 zł159,00 zł
Wysyłka za dni
Organizer na biżuterie rotacyjny zielony

Organizer na biżuterie rotacyjny zielony

-20%
187,99 zł149,99 zł
Wysyłka za dni
Organizer na biżuterie rotacyjny biały

Organizer na biżuterie rotacyjny biały

-20%
187,99 zł149,99 zł
Wysyłka za dni
Mini szkatułka na suwak różowa

Mini szkatułka na suwak różowa

-20%
87,99 zł69,99 zł
Wysyłka za dni
Mini szkatułka na suwak biała

Mini szkatułka na suwak biała

-20%
87,99 zł69,99 zł
Wysyłka za dni
Mini szkatułka na suwak szarobezowa

Mini szkatułka na suwak szarobezowa

-20%
87,99 zł69,99 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka Enya zielona sztruks

Szkatułka Enya zielona sztruks

-16%
94,99 zł79,90 zł
Wysyłka za dni
Organizer na biżuterię Lady czarny

Organizer na biżuterię Lady czarny

-15%
92,99 zł79,00 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka Boite biała

Szkatułka Boite biała

-20%
108,99 zł86,99 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka Boite różowa

Szkatułka Boite różowa

-20%
108,99 zł86,99 zł
Wysyłka za dni
Organizer na biżuterię z lustrem

Organizer na biżuterię z lustrem

-20%
93,98 zł74,90 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka na biżuterię Lady

Szkatułka na biżuterię Lady

-20%
148,99 zł119,00 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka bambusowa z transparentnymi

Szkatułka bambusowa z transparentnymi

-16%
109,99 zł92,90 zł
Wysyłka za dni
Szkatułka bambusowa na biżuterię

Szkatułka bambusowa na biżuterię

-16%
71,00 zł59,90 zł
Wysyłka za dni

Dbamy o Twoją prywatność

Nasz Sklep wraz z Zaufanymi Partnerami przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie np. IP Twojego urządzenia oraz informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory www lub innych podobnych technologii.

Pliki cookies wykorzystywane są w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności, a także w celach analitycznych, marketingowych, oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań w tym także do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych) oraz do poprawnego działania strony internetowej. Warunki przechowywania lub dostępu do cookie możesz określić w Twojej przeglądarce.

Klikając „Zamknij” wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki oraz na dostosowanie treści na stronie naszego Sklepu do Twoich preferencji, a także w celach statystycznych i marketingowych, w tym do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych). Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie poprzez usunięcie plików cookies z przeglądarki z danego urządzenia końcowego.

Jeżeli klikniesz „NIE WYRAŻAM ZGODY” - nie będzie możliwe wejście na stronę Sklepu.

Zamknij
pixel