Infolinia: 22 39 80 811

Marmur – zadbaj o jego piękno. Pielęgnacja marmurowego blatu krok po kroku.

2020-05-27
Marmur – zadbaj o jego piękno. Pielęgnacja marmurowego blatu krok po kroku. Marmur to szlachetny surowiec o długiej i bogatej tradycji. Piękno wyrobów z marmuru odkryli już starożytni Grecy (jego nazwa pochodzi ze starogreckiego marmaros). Współcześnie ten wyjątkowy kamień ozdobiony siecią naturalnych żyłkowań uznawany jest za synonim luksusu i elegancji. Decydując się na wzbogacenie wnętrza dodatkiem z naturalnego kamienia, warto pamiętać, że zachowanie długotrwałego piękna marmurowego blatu nigdy nie jest kwestią przypadku. Przedstawiamy sposoby na prostą i efektowną pielęgnację marmuru, która pozwoli cieszyć się jego nienagannym wyglądem przez długie lata.
 

Pielęgnacja marmuru, czyli po pierwsze zapobiegaj


Pielęgnację marmuru warto zacząć przed rozpoczęciem użytkowania jego powierzchni. Aby uszczelnić fakturę blatu marmurowego przed zalaniem czy odbarwieniem można użyć specjalnych płynów dedykowanych do ochrony marmuru. Do tego celu nada się także olej biały lub parafinowy. Po nałożeniu środka trzeba chwilę odczekać, następnie przetrzeć i wypolerować powierzchnię.

Dużą popularnością w nowoczesnych aranżacjach wnętrz cieszą się zwłaszcza wyrafinowane konsole z marmurowym blatem (znajdziesz je tutaj) oraz marmurowe stoły jadalne. Jeśli mamy taką możliwość warto na powierzchnię, której używamy do jedzenia czy malowania się podłożyć podkładki, które zminimalizują ryzyko zabrudzenia.
  

Jakich środków użyć do czyszczenia i pielęgnacji marmurowego blatu?


Wyposażając wnętrze w stoliki czy konsole z marmurowym blatem, warto równocześnie upewnić się czy posiadamy środki do czyszczenia i pielęgnacji tego szlachetnego kamienia. Przy codziennej pielęgnacji marmurowego blatu wystarczy najczęściej przetarcie go wilgotną szmatką z mikrofibry, na którą w przypadku zabrudzeń można zaaplikować odrobinę mydła. Bardzo ważne, aby ewentualne plamy usunąć jak najszybciej. Wylane płyny należy delikatne wytrzeć, nie wcierając ich w fakturę marmurowego blatu, następnie osuszyć. Zwłaszcza blat z białego marmuru jest podatny na przebarwienia powstałe w wyniku plam z soku czy kawy. W przypadku uporczywych zabrudzeń można użyć czystego alkoholu lub rozpuszczalnika, który następnie zmywamy myjką nasączoną wodą i wycieramy blat do sucha. Oczywiście, zarówno do czyszczenia, jak i pielęgnacji blatu marmurowego najbezpieczniej stosować środki dedykowane do mycia naturalnych kamieni.

 

Nieprawidłowa pielęgnacja marmuru – czego unikać?

 

Zniszczenie blatu marmurowego to straszna cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za jego nieprawidłową pielęgnację. Należy unikać przede wszystkim środków do czyszczenia na bazie kwasów oraz zawierających chlor. Popularne środki wybielające używane w kuchni takie jak mleczka czyszczące są absolutnie niewskazane. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w przypadku blatów kuchennych z marmuru.

pielęgnacja marmuru 

Domowe sposoby na tłuste plamy na marmurowym blacie w kuchni

 

Marmurowy blat w kuchni jest wyjątkowo narażony na tłuste plamy. Jeśli nie mamy pod ręką specjalnego płynu do czyszczenia marmuru, możemy spróbować nagrzać powierzchnię suszarką, a następnie nałożyć na nią mąkę ziemniaczaną. Po godzinie należy zetrzeć i wypolerować marmurowy blat kuchenny.

jak pielęgnować marmur
pixel