Infolinia: 22 39 80 811

Jak czyścić meble wykończone skórą i ekoskórą?

2022-03-09
Jak czyścić meble wykończone skórą i ekoskórą?

Meble skórzane od początków swojej popularności potrafią budzić skrajne emocje. Niektórzy dostrzegają w nich wiele zalet, inni natomiast nigdy się do nich nie przekonali. Nikt jednak nie może zaprzeczyć, że meble pokryte skórą naturalną bądź ekologiczną są wysoko oceniane przez specjalistów, a ich zalety są wartościowe pod względem użytkowania. Sofy, fotele i krzesła wykończone skórą są równocześnie delikatne oraz bardzo trwałe. Wprowadzają do pomieszczenia przytulny klimat, tym samym zapewniając aranżacji wyższy poziom prestiżu i elegancji. Aby meble wykończone skórą naturalną i ekologiczną wciąż cieszyły nas świetnym wyglądem, trzeba zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Zanim zatroszczysz się o swoją ulubioną sofę, dowiedz się, jak wyczyścić meble skórzane samodzielnie w domu.

 

Co musisz wiedzieć o skórze, zanim zadbasz o jej pielęgnację

Warto podczas wyboru mebli dowiedzieć się, jaki rodzaj skóry został użyty do ich wykończenia. Każda z nich ma inne właściwości i potrzeby. Dlatego, zanim dowiesz się jak czyścić meble tapicerowane skórą, sprawdź, z jakim rodzajem obicia masz do czynienia.

  • Skóra anilinowa — gładki, cienki rodzaj skóry, dający niespotykany komfort siedzenia. Jednak przez strukturę o otwartych porach mocno chłonny. Pielęgnację należy przeprowadzać przy pomocy miękkich szczotek i delikatnych środków.
  • Skóra semianilinowa — posiada gładką jednorodną strukturę o półotwartych porach. Jest zdecydowanie odporniejsza na uszkodzenia, więc czyszczenie jest także dużo łatwiejsze.
  • Skóra welurowa i nubuk — rodzaje skóry z charakterystycznym meszkiem. Nubuk przypomina w dotyku brzoskwinię, natomiast welur jest zdecydowanie bardziej szorstki. Koniecznością ich pielęgnacji jest dobranie odpowiednich specyfików, które nie zniszczą struktury.
  • Skóra pigmentowana — gładki rodzaj skóry o zamkniętych porach. Warto wybierać produkty do pielęgnacji skór barwionych, które przywrócą im kolor i blask.
  • Skóra ekologiczna/ekoskóra — imituje skórę naturalną. Jest bardziej odporna na wodę i nie wymaga regularnej konserwacji. Do jej czyszczenia należy używać delikatnych środków.

Gdy dokładnie przeanalizujesz potrzeby mebli tapicerowanych skórą, będziesz w stanie dobrać bezpieczny produkt czyszczący do ich pielęgnacji. Każdy płyn, pianka czy balsam powinien mieć w swoim opisie informację, do jakich skór jest dedykowany. Mimo wszystko, zanim rozpoczniesz całkowite czyszczenie, wypróbuj środek na niewidocznym fragmencie mebla.

Meble skórzane — jak dbać o nie na co dzień?

Regularna pielęgnacja mebli skórzanych przedłuży ich trwałość i dobry wygląd. Warto też zadbać o konserwację skóry, a także zmienić nawyki dotyczące codziennego użytkowania. Priorytetowa pozostaje kwestia utrzymania mebli w czystości — drobne okruchy, sierść zwierząt i pojawiające się zabrudzenia należy usuwać od razu za pomocą odkurzacza i zmiotki. Utrzymanie odpowiedniego stanu skóry uzależnione jest też od naszych ubrań, które mogą farbować lub niszczyć skórę, np. przez ostre elementy takie jak cyrkonie, zamki, cekiny czy ćwieki, a także biżuterię. Aby uniknąć tego rodzaju zniszczeń, możesz zastosować dekoracyjną narzutę lub koc.

Jak wyczyścić meble skórzane?

W sklepach z chemią bez problemu można znaleźć produkty dedykowane do czyszczenia mebli skórzanych. Jeśli znasz już rodzaj skóry, z jakiej zostały wykonane Twoje meble, doskonale poradzisz sobie z wyborem środków czyszczących. Poza nimi, przed rozpoczęciem czyszczenia, zadbaj o gumowe rękawiczki, delikatne ściereczki z mikrofibry oraz szczoteczkę z delikatnego włosia dedykowaną do czyszczenia powierzchni skórzanych. Taki zestaw pomoże Ci odświeżyć meble w warunkach domowych. Sposobów na usuwanie zanieczyszczeń ze skóry jest wiele, jednak stosując się do poniższych wskazówek, z pewnością osiągniesz oczekiwany efekt:

  • Krok 1: Usuwanie plam

Rozpocznij od pozbycia się plam i widocznych zabrudzeń za pomocą miękkiej szmatki nasączonej kilkoma kroplami środka do czyszczenia. Pocieraj w miejscu plam, aż do ich usunięcia.

  • Krok 2: Czyszczenie wstępne mocnych przebarwień

Aby pozbyć się przebarwień na siedzisku, oparciu i podłokietnikach, użyj roztworu środka do czyszczenia z wodą. Na 1 litr wody wykorzystaj ok. 10 ml płynu i porządnie wymieszaj. Następnie za pomocą porządnie wyciśniętej szmatki oczyść powierzchnię. Często płucz szmatkę, a brudne miejsca pocieraj dość intensywnie.

  • Krok 3: Czyszczenie mydłem kastylijskim

Po przetarciu większych zabrudzeń całą powierzchnię skóry wyczyść roztworem wody z mydłem kastylijskim. Na 1 litr wody wykorzystaj 2 łyżeczki mydła. Mocz w nim ściereczkę i porządnie wyciskaj, aby nie narażać skóry na nadmiar wody. Gdy osiągniesz oczekiwany efekt, powierzchnię mebla przetrzyj ciepłą i czystą wodą. Usuń resztki mydła kastylijskiego i pozostaw do wyschnięcia.

  • Krok 4: Zabezpieczenie i konserwacja

Po wyschnięciu skórę należy zakonserwować za pomocą balsamu na bazie naturalnego wosku. Jest to obowiązkowe podsumowanie czyszczenia. Pomoże to przywrócić skórze elastyczność i odpowiednią wilgotność.

  • Krok 5: Polerowanie

Po dokładnym wtarciu balsamu skórę warto wypolerować przy pomocy szczoteczki z naturalnego włosia lub suchej i delikatnej ściereczki.

jak czyścić meble skórzane

Pokaż więcej wpisów z Marzec  2022
pixel