Infolinia: 22 39 80 811

Jak zabezpieczyć balkon przed zimą?

2022-11-02
Jak zabezpieczyć balkon przed zimą?

Jak zabezpieczyć balkon przed zimą?

Wiosną i latem nawet mały balkon można zamienić w rekreacyjny salon pod chmurką. W asyście miękkich poduszek, kolorowych lampionów czy kwiatów łatwo jest wykreować miejsce, w którym się miło odpoczywa i relaksuje. Na tak przyozdobionym balkonie miło jest usiąść jeszcze jesienią z kubkiem malinowej herbaty. Balkonowe dekoracje trzeba jednak uprzątnąć na czas zimy albo przynajmniej zabezpieczyć je przed mrozem i nadmierną wilgocią. Jak to zrobić? Podpowiadamy, jak urządzić balkon, by prace zimowe ograniczyć do minimum i jakie elementy należy obowiązkowo chronić przed niekorzystną aurą pogodową.

Zabezpieczenie balkonu na zimę – pomyśl o meblach

W zasadzie większość mebli ogrodowych jest odpowiednio zaimpregnowanych, tak by również w bardzo ekstremalnych warunkach przetrwały zimowy czas. To bardzo dobra wiadomość dla miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu, ponieważ pozwala dopasować kreacje aranżacyjne do swoich nawet bardzo indywidualnych upodobań i na balkon wybrać zarówno meble ogrodowe drewniane, metalowe, jak i choćby niezwykle modne i eleganckie rattanowe. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że czym innym jest pozostawienie mebli na balkonie na czas letniej ulewy, a czym innym wystawienie ich na kilka miesięcy bezlitosnej zimowej aury. Dlatego zabezpieczenie balkonu na zimę zdecydowanie powinno mieć swój początek w uprzątnięciu mebli. Pozostawienie ich na zewnątrz może się bowiem niekorzystnie odbić na ich estetycznym wyglądzie. Dlatego decydując się na krzesła czy stoliki na balkon, warto przeanalizować, jakie masz alternatywy na zimę. Jeśli meble możesz przechować na przykład w piwnicy czy schować je w pojemnej szafie na przedpokoju, to w zasadzie wybór masz nieograniczony. Jeśli jednak meble muszą zostać na balkonie, to pamiętaj o pokrowcu, którym okryjesz zarówno hamak, zestaw wypoczynkowy, jak i drewniane krzesła. Dobrym wyborem są też modele składane, dla których łatwiej znaleźć miejsce w domu.

Jak zabezpieczyć balkon przed zimą – co z roślinami?

Rośliny doniczkowe to absolutny must have każdego balkonu. Pięknie go zdobią i przemycają dużo optymistycznych barw do wystroju. Ciekawym elementem balkonowej aranżacji są również całoroczne drzewka – cisy, bukszpany czy świerki. Można pokusić się też o nieco egzotyki i wybrać zimnolubną palmę. Takie rośliny nie potrzebują ochrony na zimę i nie trzeba ich okrywać czy wnosić do domu. Trzeba jedynie pamiętać, by donice nie stały bezpośrednio na podłodze. Warto więc zainwestować w podstawki na kółkach, ale sprawdzi się też podkładka z tektury czy styropianu. Samą doniczkę warto owinąć filcem czy folią, by nie dopuścić do przemarznięcia korzeni. Natomiast jeśli to inne kwiaty były ozdobą balkonu, na przykład hortensje, to należy je przyciąć do 2-3 cm nad ziemią i też otulić doniczki materiałem ochronnym. Dzięki temu rośliny przetrwają zimę, a na wiosnę zachwycą młodymi pędami. Zimą powinno się też chronić kwiaty przed zbytnim przesuszeniem, dlatego należy sprawdzać podłoże i odpowiednio je nawadniać. Z kolei skrzynki po jednorocznych roślinach trzeba oczyścić i uprzątnąć. Również dekoracje balkonowe jak lampiony, wazony czy poduszki niekoniecznie lubią się z zimą. Należy je więc posprzątać i najlepiej przechować w domu. Dobrym pomysłem są też specjalne skrzynie do przechowywania różnych akcesoriów, te jednak zajmują nieco przestrzeni i mogą być utrapieniem na mniejszym balkonie.

Zabezpieczenie balkonu na zimę – co z podłogą?

Nie można zapominać, że mróz i wilgoć mogą też niekorzystnie oddziaływać na wygląd płytek balkonowych. Z tego względu nawet najbardziej wytrzymały i sprawdzony gres wymaga pewnych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwacyjnych przed zbliżającym się okresem zimowym. Jak zatem zabezpieczyć balkon przed zimą, by nie trzeba było wiosną wymieniać płytek? Przede wszystkim, podobnie jak meble ogrodowe z tworzywa sztucznego czy metalu, tak i płytki i balustrady należy dokładnie oczyścić z wszelkich zabrudzeń. Zaleca się też, by w czasie zimy usuwać zalegający śnieg czy wodę, by nie doprowadzać do powstawania grubej warstwy lodu na powierzchni podłogi. Całkiem inaczej będzie jednak wyglądać zabezpieczanie balkonu na zimę z drewnianym tarasem. Deski na taras są zazwyczaj odpowiednio zahartowane przed szkodliwym działaniem wilgoci, ale trzeba mieć na uwadze, że impregnat z czasem się zużywa. Dlatego przed zimą warto sprawdzić, czy deski potrzebują dodatkowej ochrony. Jeśli kropla wody utrzymuje się na desce, to znaczy, że impregnat działa. Jeśli drewno wchłania wodę, to konieczna jest impregnacja, inaczej deski będą niszczeć pod wpływem niskich temperatur i nadmiernej ilości wody.

Jak zabezpieczyć drewniane pergole i kwietniki?

Kwietniki i drewniane pergole to bardzo popularna ozdoba balkonów. Pergola ustawiona z boku zapewnia więcej prywatności przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, a wyeksponowana na ścianie sprzyja wprowadzaniu większej ilości zielonych akcentów na balkonie. Trzeba jednak pamiętać, że metalowe kwietniki mogą rdzewieć pod wpływem wilgoci, a drewniane pergole, jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, będą pękać i szybciej się starzeć. Dlatego takie elementy warto na czas zimy zabezpieczać albo również chować w piwnicy. Jeśli takie prace są dla Ciebie zbyt czasochłonne, to przemyśl inne rozwiązania, na przykład stolik ogrodowy, który zawieszony na balustradzie zapewni miejsce na kwiatki, ale też na książkę czy kubek z kawą. Innym trafionym pomysłem jest ustawienie z boku doniczek z bambusem, który także rewelacyjnie chroni przed spojrzeniami sąsiadów, a przy okazji nie nastręcza problemów w uprawie.

Sprawdź nasze inne wpisy blogowe:

Jak i czym zabezpieczyć meble ogrodowe?

Jakie meble ogrodowe wybrać?

Aranżacja balkonu w bloku: pomysły i inspiracje

Pokaż więcej wpisów z Listopad  2022

Nowości

pixel