Umiar, harmonia i funkcjonalność to flagowe cechy stylu nowoczesnego. Modernizm, który przeżywał swój rozkwit na początku XX wieku, zdecydowanie odciął się od wystroju pełnego ozdobników i ornamentów na rzecz prostych linii i ciekawego łączenia materiałów. Nowoczesne meble cechują się prostotą i wygodą, a wnętrza przestronnością.

Mniej znaczy więcej, czyli co wyróżnia meble nowoczesne

Nowoczesne meble unikają ozdobników, jednak w żaden sposób nie oznacza to, że są to nudne czy banalne. Modernistyczne projekty foteli, biurek, szaf czy komód wprowadziły do nowoczesnego meblarstwa nowe kształty i materiały. Niezwykle popularne stało się wykorzystywanie przez projektantów tworzywa sztucznego, które pozwoliło na otrzymanie modeli o niezwykłych formach (doskonałym tego przykładem jest polipropylenowe krzesło nowoczesne Balance inspirowane Panton Chair) czy chromowanej stali łączonej ze skórą, szkłem oraz drewnem. Pojawiły się sofy oraz narożniki z nowoczesną linią, które pomogły odgrodzić przestrzeń salonu od aneksu kuchennego, bez potrzeby budowania ścianek działowych. Otworzenie przestrzeni mieszkalnej i łączenie sąsiadujących pomieszczeń to właśnie jeden z modernistycznych wynalazków.

Oszczędność przestrzeni w nowoczesnym stylu mebli

Nowoczesny styl mebli miał za zadanie stworzenie w mieszkaniu otwartej przestrzeni, w której widoczne będą tylko najpotrzebniejsze sprzęty. Różnorodne rozwiązania pozwalające na dyskretne przechowywanie rzeczy codziennego użytku to jego cecha charakterystyczna. Zabudowane szafy i komody w nowoczesnym wnętrzu posiadają proste, najczęściej jednolite fronty, często pokrywane lustrzaną taflą, która optycznie powiększa przestrzeń.

Nowoczesne meble do salonu

Nowoczesne meble do salonu miały być podporządkowane potrzebom użytkownika, dlatego mimo prostej formy zaskakiwały praktycznymi udogodnieniami. Wysuwane stoliki, odchylane fotele, rozkładane sofy czy nowoczesne narożniki z funkcją spania to przykłady mebli do salonu w nowoczesnym wydaniu, które pozwalają na osiągnięcie maksymalnego komfortu, a po złożeniu zajmują niewiele miejsca.